Jakie wypełnienie kołdry wybrać?

Jakie wypełnienie kołdry wybrać?

Od komfortu, w jakim śpimy, zależy nasze całodzienne samopoczucie. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego łóżka, poduszki i kołdry nie powinien być bagatelizowany. W tym poradniku skupiamy się na kołdrach. Zobacz, czym różnią się kołdry wypełnione różnym surowcem, jakie są ich zalety, a jakie wady.

Kołdra puchowa

O nim na pewno można powiedzieć, że należy do klasyki. Puchowe wypełnienie jest stosowane od bardzo dawna, w zasadzie to kiedyś było standardem. Inaczej jest obecnie – kołdra wypełniona puchem uważana jest za coś ekskluzywnego.

Ten rodzaj wypełnienia składa się kaczego lub – lepszego i bardziej sprężystego - gęsiego puchu. Lista jego zalet jest długa, w końcu nie bez powodu jest sprawdzonym i cenionym surowcem w produkcji kołder i poduszek.

Puch ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, doskonale chroni przed zimnem, a przy tym jest bardzo lekki. Spanie pod puchową kołdrą jest niezwykle wygodne i przyjemne, idealnie grzeje podczas chłonnych zimowych nocy. Jednocześnie pozwala skórze oddychać i dobrze odprowadza wilgoć. Właśnie dlatego kołdra z puchowym wypełnieniem to wyrób całoroczny – na każdą porę roku.

Minusem kołder wypełnionych puchem jest to, że nie nadają się dla alergików.

Kołdra wypełniona pierzem

Kołdry wypełnione ptasimi piórami to tańsi „krewni” kołder puchowych. Różnią się gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi, są też cięższe i odrobinę mniej sprężyste. Tak samo jak puch, nie są przeznaczone dla alergików.

Można też spotkać kołdry wypełnione kombinacją pierza i puchu. To tzw. półpuch, który zazwyczaj składa się w 15% z puchu i w 75% z pierza.

Kołdra syntetyczna

Kołdry syntetyczne są przeważnie wypełnione granulatem silikonowym. który przypomina puch. Ten popularny surowiec wyróżnia pewna wyjątkowa cecha – jest w 100% bezpieczny dla osób cierpiących na alergię.

Nawet przy częstym praniu nie tracą pierwotnego kształtu (czyli pozostają elastyczne i puszyste, nie grozi im odkształcanie się). W dodatku nie sprawiają problemów z utrzymaniem czystości - w pralce można je prać w wysokiej temperaturze.

Nie zapewniają aż takiego ciepła jak kołdry puchowe czy wypełnione pierzem, zatem najlepiej sprawdzą się jako kołdry letnie.

Sprawdź bogatą ofertę pościeli na https://www.tvokazje.pl/197-koldry-i-poduszki

Kołdra wełniana

Kołdry z wypełnieniem z wełny uważane są za remedium na takie dolegliwości, jak bóle mięśni, reumatyzm czy zwyrodnienie kręgosłupa. Są niesamowicie przyjemne w dotyku i puszyste, w dodatku są odporne na odkształcenia. Minusem za to jest to, że alergicy niestety z niej nie skorzystają.

Kołdra wełniana idealnie sprawdzi się przez cały rok. Zapewnia doskonałą termoizolację i doskonale chroni przed zimnem. Z kolei podczas letnich upałów nie ma obawy przed nadmiernym nagrzaniem organizmu.

Oczywiście perfekcyjna kołdra wełniana to taka, która zawiera jej 100%.

Kołdra jedwabna

Jedwab – szlachetny materiał, kojarzony zazwyczaj z luksusową odzieżą – jest bardzo dobrym surowcem wypełniającym kołdry. Idealnie nadaje się dla osób cierpiących na alergię, nie uczula i nie przyciąga roztoczy, kurzy i innych drobnoustrojów.

Oprócz właściwości hipoalergicznych kołdry wypełnione jedwabiem zapewniają spokojny, zdrowy i komfortowy sen oraz są odporne na odkształcenia.

W przypadku kołder wełnianych należy pamiętać, że nie chronią przed zimnem w takim samym stopniu jak np. kołdry puchowe. W związku z tym najlepiej sprawdzają się jako kołdry letnie.

Tagi: kołdra