Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim niskim kosztem?

Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim niskim kosztem?

Styl francuski nie jest zbyt popularny w Polsce i dość rzadko wybierany jako aranżacja wnętrz, niemniej jednak zasługuje na szczególną uwagę tych osób, które lubią szykowne i eleganckie przestrzenie w klasycznej odsłonie. Aby urządzić salon czy sypialnię właśnie w tym stylu, nie trzeba jednak wcale dużo płacić. Jak urządzić je po francusku bez przepłacania?

Przestrzenie w stylu francuskim cechują się głównie przepychem, ale równocześnie smakiem. Wykorzystują dekoracyjne meble „ludwiki”, stoliki i komody na wygiętych nóżkach, gustowne dekoracje. Podłogi wykańczane są najczęściej drewnem naturalnym, ściany mają kolory jasne – białe lub pastelowe. Dopełnieniem przestrzeni są ozdobne sztukaterie oraz efektowne lampy, na przykład kryształowe żyrandole.

Jak nietrudno się domyślić, urządzenie takich wnętrz może pochłonąć spore oszczędności, szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na perfekcyjnym efekcie i chcemy kupić wszystko jako markowe i nowe. Nie trzeba jednak wcale przygotowywać się na ogromne wydatki, gdy tylko wiemy, jak poszukiwać okazji, a także jesteśmy gotowi na małe kompromisy.

Największy wydatek przy urządzeniu wnętrza to zdecydowanie same meble francuskie. Materiały na podłogi i ściany nie są bardzo drogie, chociaż w przypadku wysokiej klasy styropianowych sztukaterii zapłacimy dość dużo. Gdy jednak spojrzymy na ceny mebli francuskich, od razu możemy zauważyć, że idą one w tysiące złotych.

Gdy chcesz zdecydować się na meble w stylu francuskim bez przepłacania, szukaj ich głównie na wyprzedażach i sprawdzaj różne sklepy, by być na bieżąco z promocjami. Tutaj na pierwszy plan wychodzą sklepy on-line, gdzie nie dość, że ceny są zwykle niższe niż w sklepach stacjonarnych, to jeszcze przy większych zakupach możemy otrzymać przesyłkę gratis lub rabaty. Drugi pomysł to szukanie mebli i innych dodatków na targach staroci oraz w sklepach z antykami.

Można nieraz natrafić na efektowne perełki, czasami wymagające wyczyszczenia czy niewielkich napraw, ale za to tanio. Trzeci pomysł to samodzielne dekorowanie mebli, na przykład przez dokupienie do nich nóżek, ozdobnych gałek i uchwytów, malowanie.

Tagi: styl francuski