Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić małą łazienkę
fot. GregoryButler, pixabay.com

Urządzenie małej łazienki w funkcjonalny i ergonomiczny sposób jest znacznie większym wyzwaniem niż zaaranżowanie dużego pokoju kąpielowego. Należy zastanowić się, w jaki sposób na niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystkie sprzęty, armaturę i meble niezbędne w łazience, a jednocześnie nie rezygnować z udogodnień, na jakich zależy domownikom.

Wanna czy prysznic

Z reguły pierwszą decyzją, jaką należy podjąć przy urządzaniu małej łazienki, jest wybór wanny lub prysznica. Naturalnie obu tych sprzętów nie ma możliwości zmieścić na przykładowo 2 metrach kwadratowych łazienki, dlatego właściciel powinien wybrać, która opcja będzie dla niego korzystniejsza. Wanna pozwala na komfortowy wypoczynek i relaks po ciężkim, stresującym dniu. Jest niezbędna w domach z małymi dziećmi, które lubią wieczorami bawić się w wodzie. Z kolei, prysznic jest wariantem korzystnym dla osób oszczędnych, które nie mają czasu na branie długich kąpieli. Zależy im na szybkiej porannej i wieczornej higienie.

Prysznic sprzyja oszczędzaniu wody, w przeciwieństwie do wanny. Zajmuje też zwykle mniej miejsca w łazience, stąd też jest rozwiązaniem pożądanym w małych pomieszczeniach.

Dla osób niezdecydowanych, które z jednej strony chciałyby móc wypoczywać w wannie, ale i brać szybki prysznic jeśli zajdzie taka potrzeba, polecane są rozwiązania „dwa w jednym”. Wanna z natryskiem i parawanem lub nastawianą na wannę kabiną prysznicową pozwoli na zaoszczędzenie miejsca, ale będzie jak najbardziej funkcjonalna. Dzięki temu w małej łazience zyskujemy różne opcje kąpieli, ale nie marnujemy miejsca na ustawienie w niej obok siebie wanny i brodzika z kabiną. Na rynku dostępne są różne rodzaje wanien prysznicowych, także te z hydromasażem. Można również samemu zbudować kabinę prysznicową w wannie, na przykład wykorzystując w tym celu wnękę w łazience. Jako parawan można wykorzystać zabudowę z luksferów, czyli pustaków szklanych oraz drzwi szklane do kabiny.

W skrajnych przypadkach, kiedy łazienka w mieszkaniu ma naprawdę kompaktowe wymiary, można dodatkowo nad wanną zamontować niewielką umywalkę, która zaoszczędzi miejsca. Choć takie rozwiązanie obniża funkcjonalność samej wanny, to jednak w niektórych przypadkach będzie to jedyna możliwość, aby w łazience w ogóle znalazła się umywalka.

Umeblowanie łazienki

Oprócz sanitariatów w małej łazience powinniśmy umieścić meble łazienkowe - pojemne, ale nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Wystarczy jeden słupek sięgający od podłogi do sufitu i szafka pod umywalkę, aby pomieścić w nich wszystkie drobiazgi - kosmetyki, ręczniki czy szczotki do włosów i suszarkę. Dzięki prostym meblom, w którym będzie miejsce na pochowanie wszystkich przedmiotów higieny osobistej i nie tylko, łazienka wyda się bardziej przestronna i uporządkowana.

Magia luster i oświetlenia

W niewielkich pomieszczeniach, w tym w łazience, pożądanym elementem wyposażenia będą lustra. Optycznie powiększą one pomieszczenie, a za ich taflą można sprytnie schować szafkę. W małej łazience bardzo ważne jest jasne oświetlenie, które ułatwi korzystanie z niej i rozświetli niewielką przestrzeń.

Tagi: łazienka wanna prysznic umeblowanie łazienki urządzenie łazienki