Jak rozpoznać i leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak rozpoznać i leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych alergicznych chorób skóry. Mimo swojej powszechności, nie jest łatwo ją zdiagnozować z uwagi na wiele innych chorób alergicznych przebiegających z podobnymi objawami.

AZS jest chorobą przewlekłą i – niestety - ma charakter nawrotowy. Cykle wyciszenia objawów przeplatają się z ich zaostrzeniem. To z kolei charakteryzuje się przesuszeniem skóry, podrażnieniami, a nawet otwartymi ranami, budząc zrozumiałe zaniepokojenie.

Kiedy najczęściej pojawia się AZS?

Atopowe zapalenie skóry rozpoznawane jest zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie – aż 85 proc. przypadków pojawia się u dzieci przed ukończeniem przez nie piątego roku życia. Pozostałe przypadki diagnozuje się u młodzieży i osób dorosłych. Niestety – odporności nie nabywa się z wiekiem. Choroba częściej dotyka dziewczynek, w grupie większego ryzyka są mieszkańcy dużych ośrodków miejskich.

Czy AZS ma zewnętrzne przyczyny?

Czynniki wywołujące AZS nadal są zagadkowe. Założono, że atopowe zapalenie skóry powodowane jest zarówno czynnikami genetycznymi, jak i klimatycznymi, psychogennymi i drażniącymi (także alergeny). Czynników tych zazwyczaj nie sposób wyeliminować. Nie znalazła potwierdzenia popularna teoria głosząca, że przyczyną choroby jest nadmierna higiena.

AZS nie jest chorobą zakaźną, nie da się zachorować nawet po bardzo bliskim kontakcie z chorym, bez obaw można brać na ręce małe dzieci, korzystać z tych samych naczyń, sztućców czy pościeli. Zakażenia często obawiają się domownicy po pierwszym kontakcie z chorym.

Najpopularniejsze objawy AZS

Według pacjentów, główny objaw AZS jest gorszy niż ból. To uciążliwe swędzenie które nie pozwala chorym na spokojny sen. AZS u dzieci prowadzi do rozdrażnienia, bezsenności i rozdrapywania swędzących miejsc. Skóra atopowa jest zazwyczaj sucha i szorstka, występują na niej podrażnienia, zaczerwienienia, krosty pojawiające się w zgięciu łokci i kolan czy łuszczenie się skóry. To bardzo uciążliwa choroba na całe życie. Jak więc możemy sobie z nią radzić?

Pielęgnacja skóry to podstawa

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja chorej skóry. Pamiętać o niej trzeba także w czasie uśpienia choroby. Systematyczność jest tu kluczem. Może zdarzyć się tak, że w przypadku łagodnego przebiegu choroby właściwa pielęgnacja będzie wystarczająca do zlikwidowania najbardziej uciążliwych objawów. Odpowiednie leczenie AZS u dzieci powoduje, że wyrastają one z silnego atopowego zapalenia skóry, a z wiekiem ustępują najbardziej typowe objawy. Rzadko zdarza się całkowita remisja, pozostaje tzw. skaza atopowa i skóra dziecka do końca życia pozostaje wrażliwa. Choć rozpoznanie jest zazwyczaj trafne, często zwleka się z wizytą u lekarza, uznając zmiany za problem kosmetyczny. Warto dowiedzieć się zatem więcej o tym, czym jest skóra atopowa i samo AZS, na stronie www emolium.pl/baza_wiedzy/atopowe_zapalenie_skory.aspx.

 

Warto wybrać dobre kosmetyki

Pielęgnacja skóry atopowej u chorego dziecka powinna koncentrować się na odbudowie bariery ochronnej skóry, uzupełnieniu lipidów, zmniejszeniu utraty wody i zapobieganiu stanowi zapalnemu. Dlatego istotne jest, by rodzice dzieci cierpiących na AZS wybierali kosmetyki przeznaczone skórze atopowej, na przykład emolienty. Zaliczają się do nich kosmetyki marki Emolium, które zawierają wszystkie składniki aktywne wspomagające wymienione na wstępie procesy.

Tagi: atopowe zapalenie skóry