Jak poprawić kondycję i mieć więcej energii

Jak poprawić kondycję i mieć więcej energii
fot. Satyrenko/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Utrzymanie dobrej formy jest o wiele łatwiejsze latem niż zimą. Piękna pogoda, długie dni i więcej światła sprawiają, że chętniej ruszamy się z domu, chcemy żyć na pełnych obrotach, dlatego też wykorzystajmy to by o siebie zadbać. 7-8 godzin snu dziennie wpłynie korzystnie na organizm. Starajmy się kłaść do łózka o stałej porze. Wypracujmy kolejność czynności przed zaśnięciem np. spacer z psem, ciepłą kąpiel, chwila na czytanie. Gdy tak zaprogramujemy organizm, wstaniemy wypoczęci.

Poranna gimnastyka zapewni nam energię na cały dzień. Wystarczy 15-20 minut ćwiczeń. Jeśli wydaję się nam, że będziemy zmęczeni, jesteśmy w dużym błędzie. Aktywność rano, działa jak naturalny dopalacz, daje siłę na cały dzień. Regularne ćwiczenia wpłyną też na naszą kondycję. Dopasujmy ćwiczenia do naszych możliwości. Zacznijmy np. leżąc w łóżku, na plecach, załóżmy ręce ze splecionymi dłońmi nad głowę, naprężmy mięśnie stóp i wyciągnijmy się. Ćwiczenie to należy powtórzyć kilka razy. Następnie, wstańmy i wykonajmy kilka skrętów tułowia ( obrócić głowę raz w prawo potem w lewo).

Ruch na świeżym powietrzu dotleni nas. Jeśli mamy taką możliwość, wysiądźmy przystanek wcześniej i dojdźmy na piechotę do pracy energicznym krokiem, oddychając głęboko. Już 10 minut żwawego spaceru powoduje wzrost energii, która może utrzymać się do nawet 2 godzin. W wolny dzień, wyciągnijmy rodzinę do parku, lasu, wszędzie gdzie jest zieleń. Korzystajmy też ze spacerów, gdy jest mżawka. W taki dzień oddychanie jest najzdrowsze, bo kropelki oczyszczają powietrze, działają jak filtr.

Pierwsze objawy niedotlenienie to uczucie ciągłego zmęczenia. Nauczmy się więc oddychać pełną piersią, pomogą w tym proste ćwiczenia. Przyśpieszymy usuwanie toksyn z organizmu i obniżymy ciśnienie. Otwórzmy okno. Połóżmy się na plecach, zamknijmy oczy, rozluźnijmy się. Połóżmy rękę na brzuchu, powoli, głęboko wciągnijmy powietrze nosem, ręka na brzuchu powinna się unieść. Potem spokojnie należy wydychać powietrze (ręka opada). Powtórzy to ćwiczenie kilka razy. Starajmy się spokojnie oddychać podczas spaceru.

Tagi: kondycja energia