Jak kupić wymarzone mieszkanie

Jak kupić wymarzone mieszkanie
fot. Piotr Adamowicz/Shutterstock

Zakup mieszkania to dla większości młodych ludzi niesamowite wydarzenie w ich życiu. Lecz z jego zakupem wiążą się nie tylko same radości, ale również różnego rodzaju problemy. Własne „M” to z całą pewnością marzenie każdego człowieka. Obecnie rynek nieruchomości znajduje się w dość specyficznej sytuacji. Przewyższający popyt nad podażą spowodował ogromny wzrost cen. Niestety sytuacja w najbliższych latach raczej się nie zmieni, gdyż deweloperzy nie nadążają z nowymi inwestycjami. To chyba ten najsmutniejszy aspekt zakupu mieszkania.

Same już posiadanie własnych czterech kątów wprawia w człowieka w niesamowity nastrój. Natomiast dzięki łatwemu dostępowi do kredytów hipotecznych, perspektywa posiada swoje małego azylu stała się bardzo realna. Lecz wciąż niestety niewielki odsetek młodych ludzi ma to szczęście, by zakupić własne mieszkanie za gotówkę. Dlatego też najpowszechniejszym sposobem zakupu mieszkania jest wzięcie kredytu hipotecznego.

Od czego więc zacząć? Najpierw należy skierować swe kroki do biura nieruchomości (2-3% prowizji od ceny zakupu) bądź dewelopera. To dwa podstawowe źródła ogłoszeń. Poza tym innymi źródłami są tablice ogłoszeniowe, a także internet. Pamiętaj, iż szukając mieszkania na rynku wtórnym źródła są najobszerniejsze. Jeśli finansujesz nieruchomość z kredytu musisz porównać oferty banków. Należy dokładnie prześledzić oferty, by uniknąć tzw. ukrytych kosztów. Niestety ze względu na obecną sytuację na rynku nieruchomości, decyzję o zakupie mieszkania należy podejmować niezwykle szybko. Wynika to z faktu, iż ceny nieruchomości nadal rosną w zastraszającym tempie.

Oglądając mieszkania zwróć uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również lokalizację, wysokość czynszu oraz sąsiedztwo. Gdy już zdecydujecie się na zakup, musicie podpisać umowę przedwstępną ze sprzedającym nieruchomość. Kwestia zaliczki jest sprawą umowną między stronami transakcji. Kolejnym etapem jest podpisanie aktu notarialnego w obecności notariusza, który prawnie czyni z nas właścicielami mieszkania.

Tagi: zakup mieszkania rynek nieruchomości mieszkanie