Jak dbać o trawę w ogrodzie

Jak dbać o trawę w ogrodzie

Idealny trawnik wymaga od Ciebie stałej pielęgnacji. To ze wszystkich elementów ogrodu element najbardziej czasochłonny i wymagający. Aby był idealny – równy, mocny i soczyście zielony – musisz stosować regularnie kilka ważnych zabiegów. Jakich?

Zniszczenia po zimie

Trawa po zimie jest zwykle pożółkła, może być gdzieniegdzie przegniła, a w niektórych miejscach murawy możesz nawet odnaleźć gołe placki. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że w tych miejscach długo zalegał śnieg. Twój trawnik niszczeje też z powodu wody, która gromadzi się na jego powierzchni. Dlatego tak ważne jest, by pierwsze prace naprawcze rozpocząć dopiero po całkowitym odmarznięciu i obeschnięciu murawy. Tylko w ten sposób nie będziesz narażać jej na dodatkowe zniszczenia.

jak-dbac-o-trawe-w-ogrodzie-2.jpg

Jakie prace wykonać po zimie

Po tym jak Twoja murawa wyschnie możesz zabrać się do pierwszych prac ogrodowych. Zacznij od usunięcia starej trawy. Użyj do tego grabi lub wertykulatora. Trawa zalegająca w ogrodzie blokuje wnikanie wody do podłoża i skutecznie hamuje wzrost nowych liści. Grabienie powoduje odmłodzenie trawnika, pozwala mu się odpowiednio zazielenić. W następnej kolejności dokonaj napowietrzenia gleby. Tutaj przydadzą Ci się widły albo specjalne buty z kolcami. Wbijaj je na głębokość dziesięciu centymetrów. W ten sposób zagwarantujesz trawie stały przepływ powietrza i łatwiejsze chłonięcie wody. Ostatnim bardzo ważnym zadaniem do wykonania jest wypełnienie pustych miejsc w murawie. Możesz do tego użyć specjalnych mieszanek nasion albo zmieszać nasiona z próchniczną ziemią. Miejsca świeżo wysiane musisz regularnie nawadniać.

Regularne prace pielęgnacyjne w ogrodzie

Kiedy już uporasz się z pracami wstępnymi, przyjdzie czas na regularne i systematyczne zajęcia, o których nie możesz zapominać. To przede wszystkim koszenie, podlewanie i usuwanie chwastów. Koszenie powoduje zagęszczanie się trawy. Zwłaszcza, że musisz to robić w odstępie siedmiu-dziesięciu dni, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat najlepszej inwestycji: podkaszarka a kosa mechaniczna – czym się różnią?. Regularne podlewanie jest ważne tak samo jak koszenie trawy. W przeciwnym wypadku w krótką chwilę Twoja murawa zacznie od nowa żółknąć i wysychać.

jak-dbac-o-trawe-w-ogrodzie-3.jpg

Pamiętaj, by w upalne dni podlewać po zachodzie słońca. W ten sposób nie poparzysz swoich roślin. Używaj węża ogrodowego lub konewki albo rozważ kupno automatycznych zraszaczy. To świetna inwestycja w sytuacji, gdy na czas Twojej ewentualnej nieobecności nikt nie może zająć się Twoim domem i ogrodem. Ostatnią z rzeczy, które musisz przeprowadzać systematycznie jest usuwanie chwastów. Użyjesz do tego różnych preparatów niszczących. Możesz też nabyć wyrwichwast, czyli urządzenie, które usuwa rośliny wraz z korzeniami. Pamiętaj, że częste koszenie to zawsze doskonała pomoc w walce z natrętnymi roślinami. Twój trawnik wymaga też regeneracji poprzez częste nawożenie. Używaj do tego nawozów z dodatkami organicznymi. Świetnie poprawiają one strukturę podłoża.

Tagi: ogród trawa trawnik