Herbata na przeziębienie

Herbata na przeziębienie
fot. pixabay.com

Kiedy dopada nas przeziębienie, warto od razu rozpocząć walkę z jego pierwszymi objawami. Lekarstwa stanowią skuteczną i tradycyjną metodę leczenia przeziębienia. Warto jednak sięgnąć również po alternatywne, domowe sposoby, które nierzadko okazują się bardziej skuteczne. Jednym z najbardziej znanych i skutecznych domowych sposobów walki z przeziębieniem jest odpowiednio przygotowana herbata na przeziębienie.

Jak przyrządzić herbatę z lipy?

Herbatę z lipy można nabyć w sklepie, jednak najlepsze właściwości lecznicze będzie miała, kiedy przyrządzimy ją sami. Zyskujemy wtedy pewność, że została zaparzona z odpowiedniej ilości składników. Herbatę z lipy przyrządza się z jej kwiatostanów, które należy zbierać na początku kwietnia. Wybierajmy jednak drzewa oddalone od dróg, tak, by zbierane kwiatostany były wolne od zanieczyszczeń i spalin. Kwiatostan należy wysuszyć. Żeby przyrządzić napar z lipy, należy do kubka wsypać łyżkę stołową wysuszonych kwiatostanów i zalać wrzątkiem. Herbatę należy zaparzać pod przykryciem przez ok. 20 minut.

Zdrowotna moc płynąca z lipy

Kwiatostany lipy, z których sporządzamy herbatę na przeziębienie zawierają wiele witamin i substancji leczniczych. To przede wszystkim witamina C i witamina B3 zwana niacyną. Lipa zawiera także cenne flawonoidy, które wykazują działanie przeciwzapalne i hamujące procesy utleniania, wspierając dzięki temu naturalne mechanizmy obronne komórek. Oprócz tego, lipa jest źródłem soli mineralnych, kwasów organicznych i fitosteroli. Gorący napar z lipy działa rozgrzewająco i wzmaga wydzielania potu, tak cennego przy przeziębieniu. Wraz z potem, z organizmu uwalniają się szkodliwe substancje.

Herbata z sokiem

Innym znanym domowym lekiem na przeziębienie jest herbata z sokiem malinowym, która działa podobnie jak opisana powyżej herbata z lipy. Sok malinowy słynie z właściwości zdrowotnych. Zawiera duże ilości kwasu salicylowego, występującego w aspirynie. Herbata taka również działa rozgrzewająco, napotnie, pomaga obniżyć gorączkę, łagodzi kaszel i zwalcza bakterie. Do herbaty można dodać cytrynę, która zawiera mnóstwo witaminy C.

Tagi: przeziębienie herbata