Funkcjonalne firany

Funkcjonalne firany

Wieszamy je w oknach w pierwszej kolejności po to, by upiększyć wnętrze naszego mieszkania. Firany spełniają jednak nieco więcej funkcji niż tylko estetyczną. Jak je wybierać, by zadbać o własną wygodę?

Firany okienne pozwalają optycznie wymodelować przestrzeń, rozjaśnić zaciemniony pokój i odciąć nas od niepożądanych spojrzeń sąsiadów i irytujących dźwięków z zewnątrz. Latem tamują nieznośnym owadom drogę do naszych mieszkań.

Okno na wyciągnięcie ręki

Bardzo istotna jest dostępność przestrzeni okiennej. Jeśli zależy nam na tym, by móc bez problemu otworzyć na oścież okna lub drzwi balkonowe, nie wybierajmy długich do podłogi, fantazyjnie upinanych czy drapowanych firan i zasłon. Postawy raczej na prostotę i długość firanek sięgającą parapetu. Jeśli koniecznie zależy nam na tradycyjnych lub długich firanach, potraktujmy je jak zasłony i zbierzmy po obu stronach okna. Świetnym rozwiązaniem mogą być również tak zwane firany makarony, które nawet jeśli sięgają do ziemi, umożliwiają bezproblemowe sięgniecie do okna. Wygodne są również firany panele okienne, które nie muszą zajmować całej przestrzeni okiennej, a nawet jeśli – bez problemów można je przesuwać wzdłuż karnisza.

Modelowanie światłem

Jeśli pokój, który urządzamy jest ciasny lub zaciemniony, możemy wykorzystać firany do wymodelowania go. Wybierając cienkie, przejrzyste i lekko błyszczące firanki, na przykład markizetę, muślin lub bawełnę, wpuścimy do środka dużo światła. Stawiajmy również na jasne kolory firan, zwłaszcza biel lub odcień kości słoniowej i zrezygnujmy z wzorów, zwłaszcza tych dużych. Przestrzeń optycznie powiększy się i rozjaśni. W małej kuchni najlepiej zastosować króciutkie firany zazdrostki. Będą wyglądać uroczo i nie zabiorą cennych promieni słonecznych.

Trwałość firanek na co dzień

Jeśli lubimy wygodę, wybierając materiał na firany, stawiajmy na tkaniny, które łatwo się piorą, szybko schną i nie potrzebują kontaktu z żelazkiem. Cienkie, zwiewne firany zbierają mniej kurzu i brudu niż te o gęstym splocie i fakturze. Te drugie firanki jednak są zazwyczaj trwalsze. Pamiętajmy, że firany w intensywnych kolorach, wystawione na działanie ostrego słońca, mogą szybko wypłowieć. Wygodę na co dzień zapewni nam również funkcjonalny montaż i demontaż dekoracji okiennych. Coraz częściej odchodzi się od czasochłonnego zakładania żabek i kółek na rzecz tuneli, przelotek czy szelek będących bezpośrednio w firance.

Nowoczesne, modne i tanie firany do pokoju i salonu, firany dla dzieci, firany kuchenne – woalowe i żakardowe znajdziesz w sklepie internetowym http://firaneo.net/firany

Tagi: firany