Czym osłonić balkon i taras?

Czym osłonić balkon i taras?

Jeśli lubisz wypoczywać na tarasie, nie chcesz, aby ciekawskie spojrzenia sąsiadów zakłócały Ci relaks. Na tarasach wyeksponowanych na widok z ulicy można zainstalować specjalne osłony, które pozwolą Ci odpoczywać w zaciszu i spokoju. Zobacz przegląd materiałów i dopasuj osłonę do swojego balkonu.

Zalety osłon na balkon

Balkon stanowi przedłużenie domu – nawet na niewielkim tarasie możesz stworzyć kącik, w którym wygodnie spożyjesz śniadanie lub zaczerpniesz promieni wiosennego słońca. Warto w tym czasie zadbać o prywatność – zadba o nią osłona balkonowa. Zapewni nie tylko poczucie komfortu, ale też zasłoni Cię przed kurzem, wiatrem i zbyt mocnym słońcem.

Osłony i maty balkonowe

Maty balkonowe to prosty sposób na zasłonienie balkonu. Zamocujesz je bezpośrednio na barierce. W ten sposób jesteś niewidoczny dla przechodniów. Do wyboru masz maty z tworzyw naturalnych i sztucznych. Te pierwsze wykonywane są z wikliny lub trzciny. Wyglądają elegancko, ale są szybciej niszczą się niż ich sztuczne odpowiedniki. Te są zwykle produkowane z tworzywa PCV albo technorattanu, który jest polecany ze względu na dobrą wytrzymałość na płowienie. Montaż takiej maty jest prosty – przytwierdza się ją do balustrady za pomocą drutu.

Płoty osłonowe

Dla osób, które mają mieszkanie w bloku na parterze, świetnym rozwiązaniem mogą być płoty osłonowe. Nie tylko chronią przed wzrokiem sąsiadów, ale także przed wiatrem. Można je nabyć w marketach remontowo-budowlanych – np. tu https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/ploty-i-pergole.html znajdziesz drewniane panele ogrodzeniowe. Maja one postać drewnianej ramy, którą wypełniają lamele o różnych rozmiarach.

Markizy i daszki

Jeśli narzekasz na zbyt duże nasłonecznienie od strony swojego balkonu, możesz zainstalować markizę, czyli rozsuwany daszek chroniący przed mocnymi promieniami UV oraz deszczem. Mocuje się je do elewacji. Markizę można obsługiwać ręcznie, rozsuwając ja i zasuwając za pomocą specjalnej korbki. Możliwy jest też zakup automatycznego daszka, który wsuwa się w kasetkę po naciśnięciu przycisku. Markizy są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach.

7-czym-zaslonic-balkon-3.jpg

Parasole ogrodowe

Nawet na małym balkonie możesz rozłożyć niewielki parasol. Tradycyjny parasol ma czaszę osadzoną na trzonku, który jest przytwierdzony do solidnej podstawy. Obciążnikiem może być też tarasowy stół – takie rozwiązanie oszczędza miejsce na tarasie. Innym rodzajem jest tzw. parasol łamany. Można go nachylać pod odpowiednim kątem, co zapewni Ci dopasowanie do potrzeb. Pamiętaj, żeby tak ustawić parasol na balkonie, żeby nie utrudniał poruszania się.

7-czym-zaslonic-balkon-2.jpg

Płoty ażurowe

Innym rodzajem przesłon są ażurowe płotki. Mogą być wykonane z ocynkowanego metalu lub tworzyw sztucznym. Będą one wyglądać szczególnie dobrze w zestawieniu z meblami w stylu rustykalnym. Oplatające ażurową osłonę bluszcze lub kwitnące pnącza stworzą przyjemny cień, nie zasłaniając całkiem dostępu światła. Dodatkowo wprowadzisz w ten sposób przyjemny klimat sprzyjający odpoczynkowi na świeżym powietrzu.

Tagi: balkon taras