Ashtanga Joga

Ashtanga Joga
fot. antoniodiaz/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Zdrowie: jest to ogólny stan umysłu, ciała i ducha człowieka. Mówiąc o diecie i odżywianiu, nie możemy zapomnieć o naszych regularnych ćwiczeniach fizycznych. To może uratować nas od chorób serca, chorób układu krążenia, cukrzycy czy otyłości. Podczas wykonywania ćwiczeń poziom endorfin, naturalnego leku przeciwbólowego i przeciwdepresyjnego w organizmie, jest coraz wyższy i może pomóc utrzymać pozytywne nastawienie i zachować nas od depresji lub bezsenności.

Nie ma lepszej lub gorszej aktywności fizycznej, ale jedna z nich - joga - pomaga zachować wszystkie trzy poziomy człowieka razem w równowadze, nasze ciało, umysł i ducha. Dlaczego?

Ponieważ nie można oddzielić ćwiczeń jogi od normalnego trybu codziennego życia. Kiedy zacznie się ćwiczyć jogę, staje się ona automatycznie stylem życia i stanem umysłu. Wszystkie formy jogi wpływają podobnie na poziom psychiczny i duchowy, ale jeżeli chodzi o fizyczny aspekt to najbardziej wartościowa i skuteczna jest ashtanga joga. Jest to dynamiczna forma hatha jogi. Dla ciała ashtanga jest źródłem siły, zdrowia i energii. Dla umysłu jest procesem samoobserwacji i samoświadomości, która prowadzi do siły, wiedzy i wolności.

W ashtanga fizyczne efekty pojawiają się bardzo szybko, już po kilku ćwiczeniach można zauważyć, że nasze ciało jest silniejsze i bardziej elastyczne. Oczywiście nic nie przychodzi od razu. Na początku najlepiej jest ćwiczyć 3 razy w tygodniu, a po jakimś czasie, gdy już rozciągniemy mięśnie, codziennie. Trzeba być zdyscyplinowanym, ale jeśli jesteś gotowy aby zmienić coś w swoim życiu, dyscyplina jest konieczna. Najtrudniej jest zmienić nasze codzienne nawyki, ale musimy pamiętać, że "każdej chwili mamy możliwość bycia świeżym i nowym".

W Ashtanga sekwencja asan (asana to odpowiednia pozycja w jodze) nie zmienia się i utrzymujemy pozycję tylko w 5 oddechach, to główna rzecz odróżniająca od hatha jogi. Tu precyzja nie jest konieczna, ważniejsze jest połączenie oddychania i poruszania.

Kiedy nauczysz się sekwencji można ćwiczyć samemu, nie trzeba do tego nauczyciela. Ze względu na stałe asany nie musimy się zastanawiać, co robić dalej, pomaga to skupić się na treningu. Jest również lepiej ćwiczyć bez muzyki i z otwartymi oczy, inaczej nasz umysł może łatwo "odlecieć". Im więcej ćwiczymy, tym bardziej stajemy się świadomymi samych siebie. Każdy dzień może być inny, zależy to od żywności, którą jedliśmy, problemów, myśli w naszych umysłach. Codzienne ćwiczenia mogą być czasem bolesne, dla ciała i dla umysłu. Przeżywamy wszystkie słabości ciała i myśli, od których nie można uciec, ponieważ bezustannie pojawiają się nowe i musimy sobie z nimi radzić.

Często o jodze lub medytacji mówi się, że wprowadza harmonię w naszym życiu, dystans, spokoju ... tak, to prawda, ale nie należy się spodziewać, że całe życie zmieni się po kilku razach. Gdy spróbujemy siedzieć w jednej pozycji, nawet tylko przez 5 minut, nie pozwalając naszemu umysłowi skupić się na nawet na jednej myśli, czy poczujemy równowagę i komfort? Raczej nie. Kiedy obudzimy się o 6 rano, przed pójściem do szkoły lub pracy, weźmiemy matę i będziemy ćwiczyć jogę przez godzinę, bez przerwy, czy poczujemy się dobrze i świeżo? Prawdopodobnie również nic z tego. Ale gdy będziemy to robić cierpliwie dzień po dniu, z pewnością zauważymy efekty.

Tagi: zdrowie joga oddychanie