Alergia wiosenna. Jak sobie z nią poradzić?

Alergia wiosenna. Jak sobie z nią poradzić?

Alergia wiosenna to prawdziwa zmora, która skutecznie utrudnia życie. I nie chodzi tylko o wiosenne miesiące. Czasami jej objawy występują nawet do października.

Alergia do dziś problem bardzo wielu ludzi. Szacuje się, że na tę dokuczliwą przypadłość cierpi niemal co czwarty Polak. Obserwuje się również stały wzrost zachorowalności, który bez wątpienia ma związek z rozwojem cywilizacyjnym. A ten paradoksalnie wcale nie sprzyja naszemu zdrowiu. Dlaczego wiosenne alergie są tak często i tak dokuczliwe? Jak sobie z nimi radzić?

Pyłki w natarciu

Podczas, gdy większość z nas z niecierpliwością oczekuje nadejścia wiosny, uczuleniowcy wcale nie cieszą się z coraz cieplejszych i dłuższych dni. Alergia wiosenna to prawdziwa zmora, która skutecznie utrudnia życie. I nie chodzi tylko o wiosenne miesiące. Czasami jej objawy występują nawet do października. Zapalenie spojówek, nieżyt nosa, nieestetyczne zmiany skórne czy złe samopoczucie to tylko niektóre objawy alergii. Ich przyczyną jest zbyt intensywna reakcja organizmu na alergeny.

Niestety coraz bardziej sterylny tryb życia i mało czasu na świeżym powietrzu, upośledzają zdolność organizmu do prawidłowej walki ze szkodliwymi czynnikami. Alergia na pyłki jest wyjątkowo uciążliwa. Kiedy zaczyna się okres intensywnego pylenia, uczuleniowcy muszą się zmagać z wieloma dolegliwościami.

Wiosenne pylenie

Jeśli chodzi o to, co pyli w kwietniu, to są to m. in:

  • Olcha - wprawdzie pyli w połowie marca, ale alergicy odczują efekt tego pylenia jeszcze przez kilka kolejnych tygodni.
  • Wierzba - również rozpoczyna pylenie w marcu. Natomiast na kwiecień przypada okres największego stężenia pyłków. Najwięcej problemów mają wówczas mieszkańcy aglomeracji, ponieważ wierzba to popularne drzewo parkowe.
  • Topola - największe natężenie pyłków topoli przypada właśnie na połowę kwietnia. A alergen unosi się w powietrzu niemal do lipca.
  • Jesion - pyli od połowy marca do połowy maja. Najbardziej dokuczliwy jest w kwietniu, ponieważ wówczas stężenie pyłków jest wówczas najwyższe.
  • Brzoza - również rozpoczyna pylenie pod koniec marca i uczuleniowcom daje się we znaki przez cały kwiecień. Szczególnie w godzinach popołudniowych, gdy pyli najsilniej.

Alergia wiosenna - łagodzenie dolegliwości

Niestety walka z alergią nie jest prosta. Można jednak podjąć pewne kroki, które pozwolą na zminimalizowanie skutków działania alergenów. Przede wszystkim warto zadbać w miarę możliwości o izolowanie się od czynników, które nas uczulają:

  • nie wychodzić z domu, kiedy stężenie pyłków jest największe.
  • nie otwierać okien w samochodzie.
  • chronić oczy za pomocą okularów.
  • dbać o higienę po powrocie do domu, a więc myć dokładnie dłonie oraz twarz, a także jak najczęściej myć włosy.
  • unikać suszenia ubrań na świeżym powietrzu.

Warto również od czasu do czasu zmienić klimat na bardziej sprzyjający, czyli taki, w którym ilość szkodliwych pyłków jest znacznie mniejsza. Bardzo ważna jest również dbałość o odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Odgrywa ona najistotniejszą rolę w walce o sprawne funkcjonowanie układu odpornościowego organizmu. W tym przypadku ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zaleca się ograniczenie cukru i mleka krowiego oraz wprowadzenie pokarmów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Tagi: alergia