Agroturystyka nad morzem

Agroturystyka nad morzem
fot. fotorince/Shutterstock

Agroturystyka kojarzy nam się głównie z polską wsią i nie koniecznie z wodami Bałtyku. Wbrew pozorom również w tym regionie naszego pięknego kraju możemy "zaczerpnąć" odrobiny wytchnienia i relaksu w gospodarstwach agroturystycznych. Morze Bałtyckie kusi nas nie tylko pięknymi plażami, wzburzonymi wodami i pyszną rybą, ale również w pełni rozwiniętą agroturystyką. Czas spędzony w takim gospodarstwie jest niesamowity, obcowanie z przyrodą i bliskość morza to te argumenty, które sprawiają, że oferta ta jest niezwykle atrakcyjna. Agroturystyka z każdym rokiem zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego, że coraz większa część naszego społeczeństwa tęskni za ciszą, spokojem i naturą.

Agroturystyka nad morzem to bogata oferta noclegowo-wypoczynkowa. Nadmorskie miejscowości, które zapraszają na agroturystyczną przygodę to między innymi: Darłowo, Sarbinowo, Łeba, Ustronie Morskie, Smołdzino, Lubiatowo, Kierzkowo, Sztutowo, Ulinia, Mielenko, Kamień Pomorski, Mielno, Sianożęty, Sarbinowo i wiele innych.

Nasze popularne nadmorskie miejscowości oferują bliskość do morza, ale również gwar i hałas. Natomiast wyjeżdżając na nadmorską wieś możemy poznać rytm życia gospodarstwa, poczuć smak i zapach wsi, nie rezygnując jednocześnie z morskich kąpieli.

Kolejnym atutem agroturystyki nad morzem jest możliwość zwiedzania okolicznych wsi, smakowania okolicznych przysmaków z różnych gospodarstw i poznanie regionalnych produktów. Obecnie bazy noclegowe mają coraz więcej ofert agroturystycznych wśród, których każdy znajdzie coś dla siebie. Szeroki wachlarz tych ofert sprawia, że nawet co weekend możemy wybrać się na nadmorską wieś i rozkoszować się ciszą i szumem nadmorskich fal.

Okoliczne lasy to lasy mieszane i bory, które są bardzo charakterystyczne dla tego regionu Polski. Generalnie są usytuowane bezpośrednio na tylnych okolicach wydm, ale nie tylko również na terenach płaskich, które dawniej pełniły rolę wydm. Najcenniejsze części nadmorskich lasów są otoczone szczególną opieką tworząc Parki Narodowe i Krajobrazowe. Parki Narodowe to: Słowiński Park Narodowy i Woliński Park Narodowy. W województwie kujawsko-pomorskim występują takie parki krajobrazowe jak: Brodnicki Park Krajobrazowy, Chełmiński Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Krajeński Park Krajobrazowy, Nadwiślański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy. Województwo pomorskie to równie liczne i piękne parki krajobrazowe, tj. Kaszubski Park Krajobrazowy, Nadmorski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Słupi, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, Trójmiejski Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy. Ostatni region nadmorskich lasów to województwo zachodniopomorskie wraz z uroczymi i dziewiczymi parkami krajobrazowymi. Należy do nich: Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, Cedyński Park Krajobrazowy, Drawski Park Krajobrazowy, Iński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry, Szczeciński Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Ujście Warty.

Agroturystyka nadmorska to jak widać szereg pięknych lasów, ale nie tylko, również okoliczne jeziora, zalewy i zabytki nie tylko te będące dziełem natury, ale także te wykonane "ludzką ręką" przed wiekami. Liczne kościoły, zamki, pałace i inne budowle przeniosą nas w odległe czasy. Oczywiście nie należy zapomnieć o morskich kąpielach i tak uwielbianym przez nas plażowaniu. To ogromna zaleta móc jednocześnie rozkoszować się polską wsią i złotymi plażami, z których słynie Morze Bałtyckie. Spacery brzegiem morza uzupełnią te leśne i wiejskie. Warto więc wybrać nadmorską wieś i spróbować czegoś innego niż hotele czy pensjonaty. Polecamy agroturystykę nadmorską!

Tagi: agroturystyka morze bałtyckie