5 wskazówek przydatnych przy malowaniu ścian

5 wskazówek przydatnych przy malowaniu ścian
źródło: tikkurila.pl

Wskazówka nr 1: Przygotuj podłoże do malowania

Zanim rozpoczniesz proces malowania, sprawdź, w jakiej kondycji jest powierzchnia, którą planujesz odświeżyć.

Jeżeli mamy do czynienia z podłożem pokrytym starą warstwą farby, przed malowaniem, ze ściany usuwamy łuszczące się luźne fragmenty powłoki. Następnie całą powierzchnię należy zmyć i odtłuścić, a nierówności i ubytki wygładzić szpachlówką. Powłoki o połysku satynowym, półmatowym i półpołysku, przed ostatecznym odpyleniem należy zmatowić papierem ściernym. Jeżeli farba nie łuszczy się i jest w dobrym stanie, nie ma konieczności stosowania farby gruntującej. Po wcześniejszym zmatowieniu, odtłuszczeniu i odpyleniu, ścianę możemy od razu malować farbą nawierzchniową.

Jeżeli planujemy malowanie nowych, świeżych ścian, wówczas pracę rozpoczynamy od nałożenia farby gruntującej. Ujednolica ona powierzchnię i zmniejsza chłonność podłoża.

Do gruntowania zawsze należy używać produktów wskazanych przez producenta farby nawierzchniowej, ponieważ daje to gwarancję jakości wymalowania.

Wskazówka nr 2: Nie bagatelizuj kwestii doboru narzędzi

O tym, że malowanie ścian wymaga doboru dobrej jakości farby nie podlega wątpliwości. Często jednak dochodzi do pomniejszania wagi tego, z jakich pędzli i wałków się korzysta. Korzystanie z nieodpowiednich narzędzi znacząco utrudni całe malowanie i może nie zapewnić oczekiwanego efektu. Dlatego:

  • dobierz rozmiar pędzla lub wałka do rozmiarów powierzchni, jaką planujesz pomalować;
  • wybierz pędzel o dobrym włosiu – nie ma nic gorszego niż pojedyncze włoski przyklejone do ściany, których nie sposób usunąć, nie uszkadzając położonej warstwy farby;
  • jest jeszcze kwestia taśmy malarskiej – nie powinna być ani zbyt mocna, ani za słaba, bo albo oderwiesz ją razem z tynkiem albo będzie odklejać się w trakcie malowania ścian.

Wskazówka nr 3: Technika malowania ma duże znaczenie

Smugi, przebarwienia, nierówne pasy farby– jeśli chcesz tego uniknąć, najpierw opanuj technikę malowania.

Zaczynamy od obmalowania wałkiem narożnika. Następnie nanosimy farbę na powierzchnię podwójnej szerokości wałka na połowie wysokości ściany. Powinno to zostać wykonane z jednego namoczenia wałka.

Farbę nanosimy ruchami lewo – prawo, góra – dół. Najważniejsze jest, aby farbę rozprowadzać dokładnie i równomiernie. Wałka przy malowaniu nie należy zbyt mocno dociskać, ponieważ farba zacznie z niego ściekać tworząc zacieki i smugi.

Następnie, w ten sam sposób nanosimy farbę na drugą połowę wysokości ściany, na tej samej szerokości.

Kolejnym krokiem jest tzw. „czesanie” czyli ułożenie rozprowadzonej wcześniej farby ruchem z góry na dół (może być także z dołu do góry). Ważne jest, aby obrany kierunek „czesania” zachować na całej szerokości ściany. Czesanie wykonujemy lekko mokrym wałkiem, również unikając zbyt mocnego dociskania wałka.

Naroża, powierzchnie wokół okien i drzwi zalecamy malować mniejszymi wałkami (np. o szerokości 5 lub 10 cm) lub wałkami kątowymi, najlepiej o tej samej długości włosia. Malując ścianę zawsze powinniśmy pokryć farbą obmalowane naroża, jak najbliżej krawędzi ściany.

PAMIĘTAJMY: Taśmę odklejamy od razu po zakończeniu malowania, nie czekając aż farba wyschnie.

Wskazówka nr 4: Pora roku i dnia – nieodpowiednia może popsuć cały efekt

Na opakowaniu każdej farby znajdują się zalecenia dotyczące warunków, w jakich powinna być aplikowana. Sprawdź je i trzymaj się ich. Dotyczy to zwłaszcza temperatury i wilgotności powietrza.

Za najbardziej optymalne uznaje się 5-25°C. Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%.

Wskazówka nr 5: Zanim sięgniesz po wałek lub pędzel, zabezpiecz siebie i wszystko wokół

W przygotowaniach do malowania ścian mieści się również odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni wokół. W pomieszczeniu musi panować porządek. Najlepiej, gdyby na ten czas stało puste. Ewentualne meble oraz podłogę warto przykryć warstwą folii malarskiej lub papierem. Kontakty, gniazdka, listwy przypodłogowe demontujemy, ewentualnie zabezpieczamy taśmą malarską

Podsumowanie:

  • Zanim rozpoczniesz malowanie ścian, poświęć czas na przygotowanie – siebie, przestrzeni wokół oraz niezbędnych akcesoriów, odpowiednio dobranych do czekającego Cię zadania.
  • Pierwszy raz podejmujesz się malowania ścian? Więc tym bardziej opanuj technikę, bo bez tego ani rusz.
  • Wilgotność i temperatura powietrza to dwa czynniki, które warto wziąć pod uwagę, planując malowanie ścian. Nieodpowiednie warunki otoczenia mogą negatywnie wpłynąć na efekt pracy.

To oczywiście tylko pięć prostych wskazówek. Więcej podpowiedzi na temat malowania ścian znajdziesz na stronie Tikkurila: www.tikkurila.pl.

Tagi: malowanie ścian