Masaż pleców

Masaż pleców
fot. Photoxpress.com

Dobroczynne działanie masażu znane jest szeroko. Każdy, kto kiedykolwiek spróbował, powraca. Masaż bowiem posiada znakomite właściwości relaksacyjne i rozluźniające. Jest to szczególnie istotne w naszych czasach, kiedy to ludzie często poświęcają zdrowie i czas wolny karierze. Warto w takich przypadkach poddać się masażowi. Najczęściej bowiem bolącym nas miejscem są plecy. Związane jest to głównie z utrzymywaniem jednej i tej samej pozycji przy biurku przez wiele godzin. Spowodowanie może być także przez nadmierny wysiłek fizyczny. Niezależnie przy tym, jakie jest źródło bólu, zawsze warto skorzystać z masażu pleców. Jedynym przeciwwskazaniem w takiej sytuacji jest ból mięśni spowodowany gorączką. W tej sytuacji jedynie masaż jest elementem niepożądanym.

Dobrze wykonany masaż pleców powinien opierać się na podstawowych technikach. Mowa oczywiście o masażu, który ma na celu rozluźnienie. Tak więc polecany jest to tego typu dolegliwości masaż tak zwany klasyczny. Ten podtyp masażu dzieli się na poszczególne techniki. Pierwsza i niemal zawsze rozpoczynającą jest technika nazwana głaskaniem. Ma ona na celu przygotować poniekąd poddaną masażowi osobę do dalszych, bardziej intensywnych części. Polega ona na przesuwaniu otwartą ręką po ciele. Ma ona na celu przede wszystkim pozbycie się martwego naskórka i wszelkiej maści wydzielin skórnych. Ponadto przepycha krew w kierunku dosercowym. Dlatego właśnie istotne jest, żeby nasze ruchy były zawsze skierowane w tym kierunku. Kolejną stosowaną technika jest rozcieranie. Stosowana na plecach umożliwia zlikwidowanie wszelkiej maści krwiaków, a odpowiednio stosowana może przyczynić się nawet do znikania blizn. Podczas jej stosowania wydzielane są znaczne ilości ciepła. Pozwala także na usunięcie z organizmu toksyn. W tym miejscu chodzi oczywiście o tak zwany kwas mlekowy, który to bywa bardzo częstą przyczyną bólu mięśni.

Techniką dodatkowo wspomagającą wypchnięcie z tkanek wszelkich metabolitów jest ugniatanie. Jak sprytnie nazwa wskazuje, polega ona głównie na uciskaniu odpowiednich miejsc. Jak już zostało wspomniane jest ona stosowana głównie w celach przepychania płynów ustrojowych z tkanek. Technikę tę zaleca się przede wszystkim w celu intensywnego pobudzenia mięśni. W związku z wykonywaniem wyżej wymienionej techniki krew zaczyna krążyć sprawniej, a ciśnienie się stabilizuje. Koniecznie przy opisywaniu tej techniki trzeba wspomnieć o jej właściwościach zwiększających przyrost tkanki mięśniowej. Podczas poruszania tematu masażu pleców nie można nie wspomnieć o oklepywaniu. Technika ta jest zaliczana do bardzo silnych bodźców mechanicznych. Jej prawidłowe wykonanie polega na odpowiednim i systematycznym uderzaniu w mięśnie znajdujące się na plecach. Pamiętać jednak należy, że uderzenia te muszą być zawsze prowadzone w poprzek mięśni. Taki rodzaj stymulacji sprawia, iż mięśnie na zmianę kurczą się i rozluźniają. Prowadzi to pośrednio do rozkurczania i skurczania naczyń krwionośnych, a co za tym idzie do zwiększenia sprawności przepływu krwi.

Tagi: masaż