Złoto w kosmetykach

Złoto w kosmetykach
fot. Studio10Artur/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Patrząc na reklamy różnych kosmetyków możemy łatwo wymienić te, które rzekomo zawierają w sobie drobinki złota. Czy jednak jest tak naprawdę? Istnieje wiele kosmetyków ze złotem - głownie ze względu na jego pozytywne działanie na skórę. Złoto może być także wykorzystywane jest jako nośnik ułatwiający wchłanianie innych składników, takich jak np. witamina C czy jedwab.

Złoto było stosowane w celach leczniczych również w starożytności. Wykorzystywano je głównie w Chinach, gdzie sądzono, że preparaty ze złota są skuteczne w walce z takimi zmianami skórnymi jak oparzenia i owrzodzenia. Obecnie złoto znajdziemy w luksusowych kosmetykach przyspieszających metabolizm oraz odmładzających. Modne są także zabiegi kosmetyczne polegające na bezpośrednim wprowadzaniu jonów złota w głąb skóry. Złoto jest w postaci maseczki. Jest to opatentowany zabieg japońskiej firmy. Wykorzystuje się także ultradźwięki do wprowadzania jonów do skóry. Działanie takiej maseczki, jak zapewnia jej twórca, jest widoczne od razu po zabiegu. Dodatkowo jego efekty są widoczne także przez wiele miesięcy po zabiegu, dzięki stopniowemu uwalnianiu jonów w organizmie.

Taką złotą maseczkę można przygotować samodzielnie w domu. Nie będzie miała może tak spektakularnego efektu jak ta ultradźwiękowa, ale… Spróbować można. Do stworzenia złotego preparatu wykorzystujemy czyste złoto, albo w postaci płatków albo sproszkowanej. Całość zalewamy, po jakimś czasie używamy jako toniku do przecierania skóry. Płyn zostanie nasączony dobroczynnymi jonami złota.

Złoto w kosmetykach wykorzystywane jest jednak w ilościach śladowych. Tak też powinno pozostać, gdyż w większych stężeniach mogłoby być dla ludzkiego organizmu po prostu substancją toksyczną. W literaturze polskiej możemy natknąć się na fragmenty mówiące o pozłacanych potrawach, takich jak torty czy pieczenie posypanych płatkami złota – owszem, jest to możliwe, złoto jest bowiem nadal wykorzystywane jako wykwintny barwnik i ekskluzywny dodatek spożywczy, jako że jest substancją jadalną – nietrującą w małych ilościach.

Tagi: maseczki kosmetyki zabiegi kosmetyczne złoto