Zioła w codziennej kuchni - rozmaryn, tymianek, kminek, koper

Zioła w codziennej kuchni
fot. Skitterphoto, pixabay.com

Zioła, choć niepozorne, stanowią bardzo ważny element sztuki kulinarnej wielu różnych krajów oraz regionów na świecie. Sami bardzo często korzystamy z nich w swoim codziennym gotowaniu, choć zwykle nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele dobroczynnych właściwości skrywają one w sobie. Oczywiście, ich prozdrowotne działanie nie jest jedynym powodem, dla którego cieszą się one tak dużą popularnością – nie od dziś wiadomo w końcu o tym, że w doskonały sposób wzbogacają właściwie każdą poprawę, do której zostaną dodane. Na całym świecie występuje całe mnóstwo różnych ziół, choć w naszej części kuli ziemskiej stosuje się przede wszystkim kilka najbardziej charakterystycznych. Zapoznamy zatem do bliższego zapoznania się z najpopularniejszymi ziołami, z jakimi często możemy spotkać się w polskiej, codziennej kuchni.

Rozmaryn należy do najczęściej spotykanych dodatków do dań. Doskonale sprawdza się przede wszystkim przy potrawach mięsnych – drobiu, wołowinie i wieprzowinie. Często występuje również z ziemniakami. Bardzo dobrze wpływa na pracę jelit, wątroby, dróg żółciowych oraz całego układu trawiennego. Nie bez powodu stosuje się go przede wszystkim bardzo ciężkostrawnych potrawach, oprócz wzbogacania smaku, ułatwia on ich trawienie.

Tymianek także cieszy się sporą popularnością, głównie ze względu na swoją uniwersalność. Wielu z nas kojarzy go przede wszystkim jako dodatek do zup, zwłaszcza tych warzywnych. Faktycznie sprawdza się on w tej roli doskonale, ale z powodzeniem można go dodawać do samych warzyw, zwłaszcza pieczonych ziemniaków. Jest to również zioło o bardzo wielu właściwościach leczniczych. Jest szczególnie polecany osobom zmagającym się akurat z przeziębieniem. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, wzmacnia odporność organizmu. Z powodzeniem można dodawać go również do bardziej ciężkostrawnych potraw, bowiem wspomaga on procesy trawienne i zapobiega problemom żołądkowym oraz wzdęciom.

Do najbardziej uniwersalnych ziół stosowanych w kuchni zalicza się kminek. Stosuje się go zarówno w potrawach mięsnych jak i jako dodatek do warzyw, chlebów czy zup. Zioło to świetnie wpływa na układ trawienny człowieka, wspomaga pracę układu trawiennego i pomaga przy problemach ze wzdęciami. Poleca się je również osobom zmagającym są z kolką i skurczami żołądka. Świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw, bowiem oprócz posiadania doskonałego, charakterystycznego smaku pobudza także apetyt. Ze względu na jego właściwości warto dodawać go do potraw dla małych dzieci cierpiących na problemy z oskrzelami czy zwykłą grypę.

Jeśli ktoś szuka jak najlepszych właściwości prozdrowotnych, to koper będzie dla niego doskonałą propozycją. Jest to przede wszystkim bardzo bogate źródło witaminy C, D, E, K oraz witamin B. Zawiera również spore ilości wapnia, żelaza oraz fosforu. Roślina ta jest ponadto nieoceniona przy wielu różnych potrawach, wystarczy tylko wspomnieć o tym, jak doskonałym dodatkiem do niektórych mięs i warzyw jest sos koperkowy.

W kuchni najlepiej jest oczywiście korzystać ze świeżych ziół – wbrew pozorom, ich hodowanie we własnym domu nie jest wcale trudne. Oczywiście, w sklepach spotkamy się z bardzo szerokim wyborem ziół suszonych, pakowanych w torebki. Również i one mogą być dobrą propozycją, szczególnie jeśli chodzi o wzbogacanie smaku poszczególnych potraw. Być może na pierwszy rzut oka zioła nie odgrywają zbyt ważnej roli w naszej kuchni, ale są to jedynie pozory. W rzeczywistości bowiem wiele potraw nie miałoby bez nich żadnego sensu, nie mówiąc już o tym, że ten niewielki składnik ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – z tego też powodu te ulubione zioła powinny jak najczęściej gościć w naszych daniach.

Tagi: zioła rozmaryn tymianek kminek koper