Wybór sukni ślubnej i dodatki zdobiące suknię ślubną

Wybór sukni ślubnej
fot. margo_black/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Ślub to niezwykle ważny dzień w życiu i nie ma co do tej kwestii wątpliwości. Lecz pojawiają się inne pytania z tym dniem związane. Szczególnie przyszłej pannie młodej sen z powiek spędza wybór sukni ślubnej. Każda kobieta marzy, aby w tym dniu wyglądać pięknie i olśnić wyglądem pana młodego oraz przybyłych na uroczystość gości. Jak tego dokonać? Po pierwsze zakup sukni ślubnej należy rozpocząć co najmniej parę miesięcy przed planowaną uroczystością. Decyzja o wyborze odpowiedniej sukni ślubnej jest bardzo istotna, dlatego też najlepiej wybrać się w tym celu do specjalistycznych salonów czy sklepów oferujących bogatą ofertę sukien i akcesoriów ślubnych. Bardzo istotną kwestią jest trafienie do salonu sukien ślubnych, w którym specjaliści pomogą nam wybrać odpowiedni strój do naszej sylwetki, typu urody i charakteru. Poza tym w poszukiwaniu sukni ślubnej najlepiej wybrać się z przyjaciółką lub mamą, które pomogą przy wyborze wyśnionej i najważniejszej sukni w życiu. Lecz oczywiście wybór sukni w ostateczności należy do panny młodej, która powinna podjąć decyzję zgodnie ze swoim gustem. Dla osób mnie zamożnych pozostaje opcja wypożyczenia sukienki ślubnej, lecz może się zdarzyć, iż zakres wyboru modeli sukien będzie znacznie uboższy niż w salonie. Istnieje możliwość indywidualnego zamówienia u krawcowej, np. według własnego projektu. Istotną kwestią w tym wszystkim jest również moment wyboru sukni. Nie należy tej sprawy odkładać na ostatnią chwilę, gdyż większość salonów preferuje zamówienia na 3-4 miesięcy przed planowaną uroczystością. Dlaczego tak? Zakup wiąże się oczywiście z przymiarkami sukni i jej ewentualnymi poprawkami, a to oczywiście sporo trwa. Poza tym obecnie jest tak szeroki wybór, iż może to spowodować mętlik w głowie każdej kobiety.

Przede wszystkim suknia powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb przyszłej panny młodej. Należy szczególnie dopasować model sukni to figury, bo jak wiadomo nie każdy krój idealnie skomponuje się z Twoją figurą. Dobrze dopasowana suknia eksponuje zalety Twojej sylwetki, a maskuje jej wady. Dlatego też konieczne są wspomniane przymiarki, w celu idealnego dopasowania sukienki ślubnej. W kwestii koloru sukni, sprawa ma się następująco. Należy dobrać go do urody i karnacji panny młodej oraz mieć na uwadze kolor garnituru pana młodego. Obecnie panujące trendy w modzie ślubnej faworyzują kolor biały i ecru, a także suknie z elementami cappuccino.

Poza tym przy wyborze sukni ślubnej należy również zastanowić się nad dodatkami do niej, czyli welonem, rękawiczkami, pończochami, butami, biżuterią, itd. Często salony w swej ofercie sprzedażowej mają wszystko to, co jest niezbędne pannie młodej w tym dniu. Warto więc podczas przymiarki dobrać do sukni wszystkie nieodzowne dodatki ślubne.

Najważniejsze, aby całość pięknie się komponowała i tworzyła najcudowniejszy obraz młodych małżonków kroczących dumnym krokiem w kierunku ołtarza i nowego życia.

Dodatki zdobiące suknię ślubną

Suknia ślubna nie tworzy jeszcze całości stroju panny młodej. Szalenie ważny jest dobór odpowiednich dodatków do niej. Rola dodatków jest ogromna i nie sprowadza się tylko do uzupełnienia sukni ślubnej, ale także zdobi pannę młodą. Oczywiście umiar jest również w tym przypadku mile widziany. Wszystkie dodatki należy wybierać w momencie, kiedy ślubna kreacja jest w całości skompletowana. Dlaczego? Pozwoli to na uniknięcie efektu tzw. „choinki” oraz umożliwia współgranie z całą suknią panny młodej. Do dodatków sukni ślubnej zalicza się: buty, welon, rękawiczki, torebkę, a także elegancką biżuterię.

Wiadomym jest, iż wszystkie ozdoby ślubne muszą ze sobą współgrać. Dlatego też decydując się na zakup dodatków ślubnych należy przestrzegać istotnych zasad. Po pierwsze powinny być dopasowane do sukni, zarówno kolorem jak i formą. Po drugie powinny być dopasowane do fryzury oraz kształtu twarzy.

Welon i rękawiczki to niemal nieodłączny element sukni ślubnej. Niekiedy panna młoda rezygnuje z tych dodatków na rzecz np. kwiatków czy diademu we włosach. Lecz welon czy rękawiczki dodają każdej kobiecie dostojności i elegancji. Oczywiście welon i rękawiczki koniecznie należy dobrać do fasonu sukni i urody panny młodej. Wyróżnia się welony krótkie, długie oraz bardzo długie w formie trenu. Rodzaj tkaniny należy dopasować do sukni, np. gładki do sukni koronkowej i na odwrót. Lecz zamiast welonu do ozdoby często używa się diademu, stroików, kwiatów, kapelusików czy woalek. W kwestii rękawiczek sytuacja przedstawia się podobnie, czyli muszą być idealnie dopasowane do sukni ślubnej i całej reszty weselnych dodatków. Najczęściej rękawiczki wykonane są z koronki, siateczki, atłasu, jedwabiu oraz ozdabiane haftem, koronką, falbankami, cekinami, perełkami, kryształkami lub koralikami.

Odnośnie butów, należy dodać na początek, iż jest to jeden z najistotniejszych elementów każdego stroju panny młodej. Nie trzeba chyba podkreślać faktu, iż wygodne buty to niemal gwarancja udanych hulanek weselnych. Na prawdę warto w tym przypadku zainwestować w skórzane buty, które przetrwają nie tylko wesele, ale także będą mogły służyć na inne okazje. Rodzaj butów należy przede wszystkim dopasować do panującej pory roku. Tak więc latem idealnie sprawdzają się sandałki czy częściowo zabudowane czółenka, a zimniejsza porą pantofelki lub delikatne kozaczki.

Doskonałym uzupełnieniem wspomnianych dodatków jest elegancka biżuteria w postaci kolczyków, łańcuszków, kolii, bransoletek czy pierścionków. Najpiękniej wyglądają wciąż nieśmiertelne kruszce szlachetne takie jak: złoto, srebro czy platyna z udziałem brylantów lub cyrkonii. Przy doborze biżuterii nie należy przesadzić, gdyż otrzymamy efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego.

Tagi: suknia ślubna