Wybierz sport dla siebie - dyscypliny sportowe

Wybierz sport dla siebie - dyscypliny sportowe
fot. Tatyana Vyc/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Aktywność fizyczna to dla jednych droga do pięknej sylwetki, dla innych sposób na życie. Bez względu na to, z jakiego powodu decydujemy się na uprawianie określonego sportu, wychodzi nam to na zdrowie. Brak ruchu to częsta przyczyna poważnych problemów ze zdrowiem, przy czym duże ryzyko związane jest z praca serca, układem krążenia oraz z nadwagą. Tych problemów można uniknąć poprzez codzienną porcje ruchu. Mogą to być proste ćwiczenia lub bardziej profesjonalna gimnastyka. Może to być dowolnie wybrany sport uprawiany amatorsko lub chociażby tylko zwykły spacer, który być może cudów nie zdziała, zawsze jednak będzie lepszy od siedzenia przed telewizorem. Dzienna porcja ćwiczeń to przede wszystkim lepsza praca serca oraz płuc. To również mocniejsze mięśnie oraz lepiej funkcjonujące stawy. Korzyści dla zdrowia – ogromne. Warto jednak wybrać taki rodzaj ćwiczeń lub taką dyscyplinę sportu, która nie tylko dobrze wpłynie na nasze zdrowie, ale będzie jednocześnie źródłem przyjemności. Warto pamiętać, że im więcej satysfakcji daje nam ruch, tym lepsze będą jego efekty.

 • Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj aktywności fizycznej?
 • Czym kierować się podczas podejmowania tej decyzji?

Warto przede wszystkim uwzględnić swoje zainteresowania. Jeśli lubimy jazdę na rowerze – postawmy właśnie na ten sport. Każda forma ruchu jest wskazana, jeśli tylko zdrowie i ogólna kondycja pozwalają nam na jej uprawianie. Warto w przypadku problemów zdrowotnych skonsultować się wcześniej z lekarzem. Jeśli czujemy się dobrze, nie mamy problemów z zdrowiem, wybierzmy ten sport, którego uprawianie będzie nam dawało najwięcej satysfakcji. Pamiętajmy tylko o jednym – o odpowiednim przygotowaniu. Jeśli wybieramy rower – nie ruszajmy od razu na całodniową wycieczkę. Jeśli wybieramy bieganie – nie startujmy od razu w maratonach. Dajmy czas organizmowi na to, by się do ruchu przyzwyczaił i by odpowiednie mięśnie zostały wyrobione. Zbyt wielkie ambicje na początku sportowej przygody nie tylko mogą być ryzykowne dla zdrowia. Najczęściej zniechęcają one do dalszej aktywności, gdyż przemęczony organizm odmawia posłuszeństwa.

Dyscypliny sportowe

 • Bilard to jedna z najpopularniejszych gier na świecie stworzona zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Gra rozgrywana jest na stole, gdzie gracz po uderzaniu bili, czyli kuli za pomocą kija musi umieścić ją w łuzie. Na ogół w grze uczestniczą dwie osoby, które wbijają bile na przemian do pierwszego błędu. Obecnie wyróżnia się wiele odmian gier bilardowych, które różnią się między sobą wielkością stołu, liczbą bil i ich oznaczeniem.
 • Fitness to typ gimnastyki, którą uprawia się dla utrzymania kondycji i zdrowia. Początki fitnessu związane są ściśle z rozpowszechnieniem aerobiku, którego kolebką są Stany Zjednoczone. Do Polski aerobik dotarł w na początku lat 80-tych i od razu zdobył sobie znaczne grono zwolenniczek. Dlatego też z roku na rok ilość oraz oferta klubów fitness zwiększała się. Poza ćwiczeniami aerobowymi zaczęto oferować masaże, saunę, damską siłownię. I tak dzieje się po dziś dzień. Ćwiczenia fitness nie tylko poprawiają wygląd całej sylwetki, ale również pomagają w odchudzaniu, poprawieniu metabolizmu oraz polepszeniu naszej kondycji. Po prostu idealnie wpływają na cały nasz organizm.
 • Gimnastyka to forma ruchu, a także dyscyplina sportowa, która polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń z wykorzystaniem różnych sprzętów. Gimnastyka może być uprawiana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Poza tym tego rodzaju sport można uprawiać również w zaciszu domowym, gdzie tego typu ćwiczenia wspaniale wpływają na sylwetkę i kondycję całego organizmu. Wyróżniamy następujące poddyscypliny gimnastyczne: aerobik sportowy, gimnastyka akrobatyczna (akrobatyka sportowa), gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa oraz gimnastyka lecznicza - kinezyterapia.
 • Golf to rodzaj sportu uprawianego na specjalnie do tego przystosowanych przestrzeniach, zwanych polami golfowymi. Teren te musi być pokryty trawą równo przystrzyżoną z elementami małych, sztucznych stawów, obszarów piachu, szpalerów drzew oraz krzewów. Golf to gra polegająca na wrzucaniu małej piłeczki do niewielkich otworów w ziemi, za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Oczywiście podstawowym celem gracza jest wrzucenie piłeczki w jak najmniejszej liczbie uderzeń do dołka. Golf jest sportem dla każdego, choć wymaga sprawności oraz przyzwoitej kondycji fizycznej. W tej grze niezwykle ważna jest technika uderzenia w piłkę, która gwarantuje szybkie zbliżenie się piłeczki do dołka. Golf jest często postrzegany jako bardzo elitarny sport, a gracze w golfa są zwykle zapisani do klubu golfowego, który wspólnie użytkuje i dba o swoje pole golfowe.
 • Jazda konna inaczej jeździectwo to forma aktywności fizycznej, na którą składają się wszystkie konkurencje sportów konnych wraz z powożeniem. Do sportów konnych zaliczamy: rajdy, skoki, ujeżdżenie, woltyżerkę, powożenie, reining oraz polo. Jazda konna może uprawiana również przez amatorów w stadninach koni, klubach i szkołach jeździeckich. Rekreacyjna jazda konno to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu oraz zrelaksowanie się na świeżym powietrzu.
 • Kręgle to rodzaj gry w kule, która polega na strącaniu nimi kręgli. Wyróżniamy dwa gatunki tej gry: kręgle klasyczne i bowling. Ten ostatni jest bardzo rozpowszechniony na całym globie, a większość osób myli kręgle z bowlingiem. Bowling to wspaniała forma rozrywki w przyjacielskim gronie, gdzie mamy połączenie ruchu z niesamowitą zabawą. Niestety w Polsce wciąż brakuje kręgielni, które przyciągałyby ludzi w każdym wieku.
 • Kulturystyka jest to rodzaj dyscypliny sportowej uprawiana zarówno amatorski jak i zawodowo. Dyscyplina ta polega na kształtowaniu poszczególnych partii ciała dzięki specjalnie przygotowanym i opracowanym ćwiczeniom fizycznym. Kulturyści szczególnie ci zawodowi trenują w celu brania udziałów w tego rodzaju zawodach, w trakcie których oceniany jest wygląd zawodników. Ocenie podlegają takie parametry jak: symetria umięśnienia, separacja mięśni, pozy oraz poszczególne partie ciała.
 • Nurkowanie to rodzaj sportu, polegającego na pływaniu pod wodą za pomocą sprzętu specjalnie do tego przeznaczonego. Istnieje kilka rodzajów nurkowania, a nurkowanie ze sprzętem i nurkowanie na bezdechu zalicza się do sportów ekstremalnych. Poza tym wyróżniamy: snorkeling, nurkowanie swobodne, płetwonurkowanie, techniczne, wrakowe, jaskiniowe oraz saturowane. Lecz nurkowanie nie jest takie proste jak się wydaje, należy przejść specjalny kurs, a także wykonać niezbędne badania lekarskie. Nurkowanie dostarcza wiele emocji i doznań wizualnych, a także pozwala na blisko kontakt z naturą świata podwodnego.
 • Paintball to gra zespołowa, która polega na wykonaniu udawaniu walki przy użyciu markerów, czyli urządzeń podobnych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej. Broń stosowana w paintballu wyrzuca zamiast tradycyjnych kul, kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Zasady tej gry przewidują, iż osoba trafiona wspomnianą kulką eliminuje ją z gry. Najczęściej cała gra odbywa się w drużynach i na specjalnie przygotowanym terenie. Ponadto istnieje kilka rodzajów tej gry, m.in. speedball i paintball leśny. W Polsce tego rodzaju rozrywka cieszy się coraz większą popularnością.
 • Pływanie to forma rekreacji, a także rodzaj dyscypliny sportowej. Pływanie to doskonały sposób na utrzymanie sylwetki, a także wspaniałej kondycji naszego całego organizmu. Pływanie posiada następujące korzyści: uodparnia i dotlenia organizm, poprawia jego kondycję, zapobiega i koryguje wady postawy, ujędrnia i wygładza skórę, a także usprawnia krążenie, pracę serca oraz płuc. Pływając aktywizujesz niemal wszystkie grupy mięśniowe, angażując wszystkie partie ciała. Ruch w wodzie zaleca się osobom aktywnym jak i tym, które rzadko uprawiają jakąkolwiek formę ruchu. Zwłaszcza osoby otyłe, zaczynające odchudzanie powinny skorzystać z zalet tego sportu.
 • Rower to jedna z form rekreacji, a także pojazd wykorzystywany w kilku dyscyplinach sportowych, takich jak: kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe, kolarstwo górskie, itp. Pierwszy prototyp roweru powstał w 1813-1817 roku, a w 1884 roku został opracowany pierwszy pierwowzór roweru współczesnego. Wyróżniamy następujące rodzaje roweru: górski, BMX, rower do dirtu i streetu, wyścigowy szosowy, torowy, turystyczny, miejski, dziecięcy, stacjonarny, cyrkowy, transportowy, drezyny oraz speedrowerowy. Rower to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu, a wycieczki rowerowe to najprzyjemniejszy sposób na piękne ciało, zdrowy organizm oraz relaks. Rower to także idealny sposób na szybką utratę wagi, a także na modelowanie niemal całej sylwetki. Piękny krajobraz nie tylko umili czas, ale będzie również wspaniałą motywacją na kolejne wycieczki.
 • Sporty ekstremalne są to sporty, których uprawianie ściśle związane jest z ponoszeniem ryzyka, a także wymagają one fenomenalnej kondycji fizycznej i psychicznej. Obecnie jest wiele sportów ekstremalnych, które uprawiają osoby uwielbiające czuć adrenalinę i dreszczyk emocji. Do najpopularniejszych sportów ekstremalnych zaliczamy: wspinaczkę, narciarstwo ekstremalne, spływy sportowe, spadochroniarstwo, paralotniarstwo, bungee, nurkowanie, windsurfing, skoki narciarskie, rajdy samochodowe i wiele innych.
 • Sporty motocyklowe inaczej sporty motorowe, to te dyscypliny sportowe jak sama nazwa wskazuje, w których głównym bohaterem jest motocyklista i jego motor. Oczywiście sporty te można śmiało zaliczyć do sportów ekstremalnych wymagających specjalnych umiejętności, a przede wszystkim ryzykownych. Sporty motorowe polegają na współzawodnictwie na pojazdach motorowych i w zależności od rodzaju pojazdu wyróżniamy następujące sporty motorowe: automobilizm, sporty motocyklowe i sporty motorowodne.
 • Sporty samochodowe to po prostu te dyscypliny sportowe gdzie współzawodnictwo odbywa się z użyciem samochodów. Sporty samochodowe to sporty ekstremalne, które wymagają wielu lat treningów, a tym samym posiadania określonych umiejętności. Do najpopularniejszych sportów samochodowych zaliczamy: wyścigi Formuły 1, rajdy samochodowe, Rallycross i wiele innych. Sporty te budzą wiele emocji i posiadają miliony fanów na całym świecie.
 • Sporty walki to inaczej nazwa technik walki, które nie tylko uczą samoobrony, ale również wpływają na rozwój osobowości człowieka. Sporty walki to przede wszystkim: boks, boks tajski, kickboxing, zapasy, szermierka, judo czy taekwondo. Sporty te dostarczają wiele emocji widzom, ale także uczestnikom walk, którzy uprawiają ten sport najczęściej zawodowo.
 • Sporty wodne to jedne z najpopularniejszych sportów, które posiadają miliony kibiców i fanów na wszystkich kontynentach. Sportami wodnymi nazywa się sporty, które uprawia się w wodzie. Należą do nich: freediving, kajakarstwo, narciarstwo wodne, piłka wodna, pływanie, pływanie synchroniczne, skoki do wody, wioślarstwo, żeglarstwo i wiele innych. Sporty wodne są bardzo efektowne i tak jak większość dyscyplin sportowych wymagają długoletnich treningów. Oczywiście tego typu sporty można uprawiać amatorsko, jako sposób na spędzenie wolnego czasu.
 • Sporty zespołowe jak sama nazwa wskazuje to sporty, w których uczestniczą drużyny sportowe, które między sobą rywalizują. Sporty zespołowe są niezwykle uwielbiane przez publiczność, czyli fanów sportów zespołowych. Do najpopularniejszych sportów zaliczamy: piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną, hokej i wiele innych. Sporty te charakteryzują się tym, iż sukces drużyny zależy od każdego zawodnika, a idealna współpraca gwarantuje sukces całej drużyny.
 • Sporty zimowe to te rodzaje sportów, które uprawiana są w zimie, czyli na śniegu bądź lodzie. Do sportów zimowych zaliczamy: narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne, snowboard, skoki narciarskie, saneczkarstwo, bobsleje, skeleton, hokej na lodzie, jazda figurowa na lodzie, short track, jazda szybka na lodzie, bojery, biatlon czy curling. Lecz obecnie na skutek rozwoju technologii większość wyżej wymienionych dyscyplin zimowych można rozgrywać w porze letniej na przykład: hokej, jazda figurowa czy skoki narciarskie.
 • Historia tańca jest tak samo długa jak historia ludzkości. Taniec był znany od niepamiętnych czasów, a wyraża on emocje i daje mnóstwo radości. Taniec ujmując najprościej to po prostu poruszanie się w rytm muzyki, najczęściej parami, w grupie lub też w pojedynkę. Warto podkreślić fakt, iż taniec zalicza się do ćwiczeń rekreacyjnych, które mają niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie psychofizyczne. Dlatego też ciało poruszające się w rytm muzyki może wyrazić swoje uczucia. Oczywiście taka forma ruchu dostarcza dużą przyjemność. Ze względu na rodzaj tańca scenicznego wyróżniamy następujące jego rodzaje: taniec klasyczny, taniec współczesny, taniec wyrazisty, taniec charakterystyczny i taniec historyczny. Natomiast ze względu na taniec jako formę rozrywki dzielimy na: taniec dworski, taniec salonowy, taniec ludowy, taniec towarzyski oraz taniec nowoczesny. Poza tym taniec może być również formą terapii (choreoterapia), a jego elementy wykorzystuje się w niektórych dyscyplinach sportowych takich jak: łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne czy gimnastyka artystyczna.
 • Tenis - to gra sportowa, którą rozgrywa się na korcie tenisowym. Do gry używa się rakiety tenisowej (im lżejsza tym lepsza) oraz piłeczek tenisowych. W głównej mierze polega ona na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad siatką na pole przeciwnika. Lecz dodatkowym aspektem jest fakt, iż odbicie powinno być wykonane w sposób utrudniający jego odbiór. W tenis gra się: pojedynczo tzw. singel, w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci, czyli debel oraz w mieszanych zespołach, czyli mikst. Mecz tenisowy kończy sędzia wypowiadając tradycyjną formułę: "gem, set, mecz." Tenis to forma sportu, którą mogą uprawiać również amatorzy, grając dla zdrowia i przyjemności. Gra ta dostarcza wiele frajdy i sprawia, iż czujemy się zrelaksowani i odstresowani. Obecnie jest to prestiżowy sport, który cieszy się niezmienną popularnością na całym świecie.
 • Wędkarstwo to rodzaj hobby, a także forma sportu, polegająca na łowieniu ryb za pomocą wędki. Ze względu na technikę łowienia i metodę wędkowania wyróżnia się następujące rodzaje wędkarstwa: wędkarstwo morskie, wędkarstwo muchowe, wędkarstwo podlodowe, wędkarstwo spinningowe oraz wędkarstwo spławikowo-gruntowe. Poza tym ważne jest aby każdy wędkarz posiadał odpowiedni sprzęt, a także licencję na łowienie, czyli kartę wędkarską. Technikę wędkowania dopiera się do miejsca w którym chcemy łowić ryby. Wędkowanie dla wielu mężczyzn, bo to oni głównie wędkują, to forma relaksu i odstresowania się. Łowienie ryb to po prostu ich pasja! Oczywiście w środowisku wędkarskim uważa się, iż to właśnie sprzęt jest odzwierciedleniem jakości wędkarza. Do sprzętu wędkarskiego zalicza się: wędzisko (wędka), kołowrotek oraz skrzynka. Poza tym ważne są również przynęty i zanęty wędkarskie, które używa się w zależności jaką chcemy złowić rybę.
 • Wspinaczka jest to forma ruchu polegająca na przemieszczaniu się po stromej powierzchni z użyciem rąk i sprzętu wspinaczkowego. Wspinaczkę można uprawiać na naturalnych powierzchniach, czyli na kamieniach, skałach, a także na sztucznych ścianach wspinaczkowych. Te pierwsze są to na ogół góry zbudowane z różnego rodzaju skał takich jak: piaskowiec, zlepieniec, wapień oraz granit. Poza tym zazwyczaj wspinaczka odbywa się w górę, a przemieszczanie się w poziomie, który określa się trawersowaniem. Wspinaczkę uprawia się w dość różnorodny sposób w zależności od terenu, pory roku i własnych preferencji. Jej najbardziej podstawowym podział to: wspinaczka klasyczna i wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień. Do tradycyjnych atrybutów wspinacza zalicza się linę i czekan, lecz wspinacze używają dość bogatej gamy wyspecjalizowanego sprzętu, który służy im do wspinania, asekuracji, ubierania się i biwakowania.

Tagi: sport zdrowie aktywność fizyczna ruch dyscypliny sportowe