Zdrowa dieta, tłuszcze roślinne

W celu codziennego zapotrzebowania organizmu w wartościowe, kaloryczne pokarmy, zawierające 20-30% tłuszczów, zaleca się:

  • Przyjmować dużo owoców i produktów pełnowartościowych w postaci jarzyn i nasion strączkowych, które stanowią podstawę prawidłowego żywienia, obniżają zawartość tłuszczu i zaopatrują organizm w witaminy, minerały i błonnik.
  • Stosować dietę wegetariańską, bez mięsa, ryb oraz drobiu. Badania na uniwersytecie popierane przez National Institut of Health wykazały, że taki sposób odżywiania obniża ryzyko zawału serca bardziej, niż jakikolwiek inny sposób żywienia, zalecany celem  zapobieganiu chorobom serca. Żywienie wegetariańskie zmniejsza także ryzyko raka, a to z uwagi na wyższą zawartość karotenu, z którego organizm wytwarza witaminę A. Karoten znajduje się w zielono i ciemno- żółtych warzywach liściastych ( kapusta, brokuły, marchew, papryka itd.). Warzywa te są także bogate w witaminę C, błonnik, sole mineralne i inne substancje służące ochronie zdrowia.
  • Potrawy należy przyrządzać bez użycia jaj, przede wszystkim bez żółtka, które jest największym źródłem cholesterolu. Badania osób jedzących regularnie jajka wykazały nie tylko zwiększone ryzyko zachorowań na serce, lecz również wyższą śmiertelność wskutek innych chorób.
  • Kto korzysta jeszcze z produktów mlecznych, nie powinien sięgać po artykuły tłuste, a raczej te o niskiej zawartości tłuszczu. Tym sposobem uniknie się przyjmowania tłuszczów nasyconych i cholesterolu, Ograniczeń tych nie wolno stosować wobec dzieci w wieku do 2 lat, które potrzebują wszystkich składników odżywczych.
  • Masło orzechowe, orzechy oraz nasiona oleiste (słonecznik, pestki dyni, ziarna kakaowe, Len złocisty czy nasiona amarantusa) są zdrowe, ale zawierają zbyt dużo kalorii i łatwo można przekroczyć górną granicę tłuszczu.

Przed skorzystaniem z dowolnej porady zamieszczonej w tym artykule, koniecznie wskazane są rozmowy z lekarzem/farmaceutą, który zna dokładniej wasze ciało i właściwości medyczne. Nie zalecamy stosowania porad na własną rękę.

Tagi: zdrowa dieta tłuszcze roślinne