Wieża Eiffla symbol Paryża

Wieża Eiffla symbol Paryża
fot. Iakov Kalinin/Shutterstock

Wieża Eiffla to najbardziej znany i najchętniej odwiedzany obiekt architektoniczny Paryża. Jest ona traktowana i rozpoznawana również jako symbol Francji, który jest najwyższą budowlą stolicy. Wieża Eiffla uważana jest za perłę architektury i sztuki! Mieszkańcy Paryża określają ją często jako „Damę Paryża” i nie wyobrażają sobie bez niej swojego miasta. Wieża Eiffla dumnie wznosi się na polach marsowych, nieopodal wijącej się Sekwany, a pierwotnie chciano by „spinała” oba brzegi Sekwany.

Wieża została wzniesiona z okazji Wystawy Światowej, jako przykład możliwości technicznych tamtego okresu, a także jako symbol potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Planowano po zakończeniu wystawy wieżę rozebrać, jednak po tym, jak na jej szczycie założono laboratorium meteorologiczne, ocalała. I chyba nikt nie ma wątpliwości, że słusznie!

Projekt Wieży Eiffla powstał w 1884 roku dzięki trojgu architektom: Gustave Eiffel, Maurice`a Koechlina i Emile`a Nougiera. Ci dwaj ostatni w głównej mierze przyczynili się do skonstruowania projektu wieży, lecz odsprzedali go w całości Eiffelowi i stąd nazwa wieży. Prace budowlane rozpoczęto w 1886, a zakończono w połowie roku 1887.

Wieża ma 300 metrów wysokości, waży 7000 ton i spina ją 2,5 miliona nitów. Widoczność ze szczytu wieży sięga nawet 60 kilometrów! Na górę prowadzą 1652 stopnie lub winda, do drugiej kondygnacji. Natomiast na samą górę wjeżdża się tylko windą. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata. Wieża bywa przyozdabiana małymi lampkami lub podświetlana we francuskie barwy państwowe. Lecz co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża musi być malowana, a do tego celu zużywa się 50-60 ton farby.

Dla turystów na wieży powstały sklepy z pamiątkami, a także kafejki, w których można skosztować francuskich specjałów i jednocześnie podziwiać panoramę Paryża.

Tagi: paryż francja