Wesele w górach

Wesele w górach

Góralskie wesela zazwyczaj kojarzą się z regionalną muzyką, pięknymi ludowymi strojami, pysznym jedzeniem, a także zabawą przez co najmniej kilka dni. Właśnie dlatego wiele par decyduje się na tego typu przyjęcia, nawet jeżeli nie są rdzennymi mieszkańcami gór. Odpowiednia stylizacja i ciekawe dekoracje zamienią każde wesele w kolorową, góralską ucztę!

Styl góralski

Przygotowania do wesela w górach są bardzo ważne. Warto zacząć od wyglądu młodej pary. Panna młoda podczas góralskiego ślubu nie będzie ubrana w modną, białą suknię - powinna wybrać tradycyjny strój ludowy, na który najczęściej składa się bluzka, gorset i spódnica. Zdobią je motywy kwiatowe z cekinów bądź ręcznie haftowane wzory ludowe. Kolejny ważny element to fryzura. Panna młoda powinna mieć spięte włosy w tzw. “cubę”, czyli swego rodzaju kok. Do niego przyczepia się wstążkę z mirtem, której używa się podczas cepcowin. Istotne są również dodatki - naszyjnik, bransoleta czy kolczyki powinny być zrobione z prawdziwego korala (ewentualnie z dodatkiem złota). Na nogach panny młodej nie zobaczymy pantofelków, tylko tradycyjne górskie obuwie - kierpce. Strój pana młodego również powinien nawiązywać do stylu góralskiego. Na tradycyjne ubranie składa się: koszula, portki, kierpce, kapelusz, spinka do koszuli oraz cucha, zarzucona na ramiona. Oczywiście nie wszystkie elementy ubioru pary młodej muszą w 100% się zgadzać - góralskie dodatki mogą być jedynie inspiracją na ciekawy ubiór bądź stanowić wyłącznie część charakterystyczną. Dotyczy to również gości - nie muszą być ubrani w tradycyjne stroje góralskie, wystarczy, że wybiorą dodatki nawiązujące do stylu góralskiego.

Góralski wystrój wnętrz

Pięknie ubrana para młoda, po ślubie powinna udać się do… równie pięknej sali! Najlepiej, gdyby dojechała na salę bryczką. Żaden samochód nie prezentuje się równie dobrze w górach. Zimą można pomyśleć o saniach z pochodniami, które na pewno zrobią duże wrażenie na gościach. Gdy para młoda znajdzie się już na sali, co powinna tam znaleźć? Dodatki i akcenty góralskie mogą każde miejsce przemienić w góralską karczmę! Na czym powinniśmy się skupić, organizując wesele w górach? Ważne są przede wszystkim zdobienia. Ciekawa zastawa stołowa, tort czy ciasto przyozdobione kłosami zbóż na pewno wprowadzą weselników w góralski klimat. Warte uwagi dodatki to także koronkowe obrusy, serwetki we wzory, wstążki w kolorach przewodnich wesela, wiklinowe kosze, gałązki i świeże kwiaty, jarzębina itd.

Sala weselna w górach

Wybór lokali w górach jest naprawdę duży, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę. Po pierwsze - ważna jest ilość osób, którą pomieści dany lokal. Nie od dziś wiadomo bowiem, że śluby góralskie są duże i huczne. Dwór Korona Karkonoszy ma w swojej ofercie salę, która pomieści nawet 170 osób - jest to jedna z najpiękniejszych i najwyższych sal w tym regionie. Powierzchnia tego pomieszczenia to blisko 200 m2, natomiast wysokość ścian wynosi 9m. Po drugie - lokalizacja. Na zewnątrz sali balowej roztacza się piękny widok na ogród różany i góry. Zmęczeni zabawą weselnicy mogą więc odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Po trzecie - pyszne jedzenie! Dwór Korona Karkonoszy oferuje swoim gościom bogatą ofertę aż 300 potraw, dostosowanych do preferencji pary młodej. Na wesele góralskie najlepsze będą dania regionalne - kwaśnica, baranina, kluski ziemniaczane czy oscypki, to absolutna podstawa tego typu menu. Pyszne góralskie jedzenie w sercu Karkonoszy - czego chcieć więcej?

Góralska muzyka

Na weselu w górach nie może zabraknąć muzyki - warto więc poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego zespołu. Dobrze by było, gdyby jego członkowie byli ubrani w piękne góralskie stroje, popisywali się gwarą, a także muzyką prosto z głębi gór. Ponadto zespół powinien zachęcać gości do wspólnych zabaw, śpiewów czy tradycyjnych góralskich przyśpiewek np. podczas cepin (inaczej oczepiny). Jest to jedna z najważniejszych ceremonii, podczas której panna młoda zdejmuje wianek i zakłada kaźmierkulę, specjalną chustę symbolizującą bycie mężatką. Z kapelusza jej męża odczepia się natomiast ozdobne piórko. Potem następuje tradycyjny góralski taniec, któremu przygrywa oczywiście zespół.

Wesele w górach z noclegiem

Góralskie wesele na pewno kojarzy nam się z kilkoma dniami zabawy. Nie każda młoda para decyduje się na tak długie świętowanie, m.in. ze względu na duże wydatki. Jeżeli jednak chcemy, aby wesele trwało dłużej niż jeden dzień, warto wybrać miejsce, które oferuje gościom nocleg. W końcu nie powinni oni wracać do domu bez odpowiedniego odpoczynku. Ponadto wesele w górach dobrze jest urozmaicić wycieczką po okolicy, sesją zdjęciową w pięknych okolicznościach przyrody czy po prostu ogniskiem i kiełbaskami. Każdy powód jest dobry, aby przedłużyć świętowanie tego wyjątkowego dnia. Wesele w górach z noclegiem to dobry pomysł zwłaszcza zimą - wtedy ceny lokali są przystępne, a atrakcje bardzo zróżnicowane. Należą do nich m.in. kuligi, jazda na nartach, czy zabawa w śniegu dla najmłodszych. Życzymy miłej zabawy!

 

Tagi: wesele w górach