W krainie kaszubskich jezior - Szlak Kamiennych Kręgów

W krainie kaszubskich jezior
fot. pixabay.com

Kaszuby to malownicza kraina, w której krajobrazie ważną rolę odgrywają jeziora. Podobnie jak cały kaszubski pejzaż, są one dziełem lądolodu skandynawskiego. Kraina kaszubskich jezior jest jednym z najbardziej malowniczych fragmentów Pojezierza Pomorskiego, która rozłożyła się pomiędzy Kartuzami, Bytowem i Czerskiem. Kaszubskie jeziora to zbiór około 600 mniejszych i większych zbiorników wodnych, które zajmują powierzchnię powyżej 1 ha. Nie brak i mniejszych jeziorek, których dokładniej ilości nie sposób określić.

Kaszuby to przede wszystkim słynna Szwajcaria Kaszubska. To największe skupisko jezior mieści się w dorzeczu Raduni, pomiędzy Chmielnem a Stężnicą. To jednocześnie najwyższy fragment Pojezierza Pomorskiego, na którym znajduje się najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego. To Wieżyca, która osiąga wysokość 329 metry n.p.m. Ciekawie prezentuje się tu również tzw. Koło Raduńskie, na które składa się aż 19 jezior. Jest wśród nich i największe ze wszystkich kaszubskich jezior - Jezioro Raduńskie. Drugim ważnym jeziorem Koła Raduńskiego jest Jezioro Ostrzyckie, które swym kształtem przypomina ogromną podkowę. Warto podkreślić, że Koło Raduńskie jest świetnym terenem dla żeglarzy, wędkarzy i grzybiarzy. Nie brak tu licznych walorów przyrodniczych oraz krajobrazowych. Jednym z najbardziej znanych jezior na Kaszubach jest jezioro Wdzydze. To znane miejsce rekreacji oraz wypoczynku.

Szlak Kamiennych Kręgów na Kaszubach

Pojezierze Kaszubskie oraz Bory Tucholskie to tereny bardzo atrakcyjne dla turystów. Piękne krajobrazy, liczne atrakcje przyrodnicze i ciekawa kultura to nie jedyne ciekawostki czekające tu na turystów. Przez Pojezierze Kaszubskie i Bory Tucholskie prowadzi bardzo ciekawy szlak, zwany Szlakiem Kamiennych Kręgów. Prowadzi od do miejsc tajemniczych i mało znanych, jak cmentarzyska w Odrach i Węsiorach. Tu kamienne głazy, ustawione piono w ściśle zaplanowanym układzie, od lat pobudzają ludzką wyobraźnię.

Szlak Kamiennych Kręgów ma długość około 100 km. Można go pokonać pieszo, można przemierzać go na rowerze. Na pokonanie tej trasy należy przeznaczyć kilka dni. Turyści decydujący się na taką wędrówkę muszą podążać za szlakiem zielonym, który prowadzi ich na trasie: Sierakowice - Tuchlino - Widna Góra - Podjazdy - Węsiory - Lipusz - Wdzydze - Leśno - Odry - Czarna Woda.

Pierwszą miejscowością na tej trasie są leżące na skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego Sierakowice. Dalej trasa prowadzi do Tuchlina, a później przez malowniczo położone kaszubskie wsie. Po pokonaniu kilkunastu kilometrów można dotrzeć do pierwszego tajemniczego cmentarzyska na trasie. Znajduje się ono w Węsiorach. Badania wykazały, że tutejsze cmentarzysko powstało w początkach naszej ery i jest jednym z nielicznych śladów przypominających o pobycie Gotów na ziemiach polskich. Przywędrowali oni tutaj ze Skandynawii, a następnie ruszyli dalej na południe Europy. Goci na terenie Pojezierza Kaszubskiego spędzili około stu lat, jednak po ich obecności tutaj zachowało się niewiele pamiątek. To właśnie z tego względu nekropolia w Węsiorach jest tak ważnym miejscem.

Dalej szlak prowadzi przez tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego ujrzeć można wiele jezior pochodzenia polodowcowego. Dużą atrakcją na tym odcinku jest wieś Wdzydze, w której mieści się Kaszubski Park Etnograficzny. Kolejna ważna miejscowość na trasie to Leśno. W pobliżu tj wsi znajduje się kolejne cmentarzysko Gotów. Zobaczyć tu można tajemnicze kamienne kręgi i ślady dawnych grobów.

Kolejna ciekawa nekropolia znajduje się w okolicach wsi Odry. Tu znaleziono 30 kurhanów oraz 10 kamiennych kręgów. Znaleziono tu aż 600 grobów, zaś badania udowodniły, że niektóre z nich pełniły również rolę obserwatoriów astronomicznych.

Tagi: kaszuby szwajcaria kaszubska