Uczelnia niepubliczna – dlaczego warto ją wybrać?

Uczelnia niepubliczna – dlaczego warto ją wybrać?

Jak co roku wielu maturzystów do ostatniego momentu zastanawia się, gdzie rozpocząć naukę w październiku. Bardzo często na spóźnialskich czeka niemiła wiadomość – na większości kierunków na uniwersytetach i politechnikach nie ma już miejsc. W takich sytuacjach wielu z nich decyduje się na zapisanie się do szkół prywatnych. Nigdy nawet nie brałeś takie rozwiązania pod uwagę? Szkoda, bo uczelnie niepubliczne często stoją na wyższym poziomie niż niejeden uniwersytet.

Na uczelniach prywatnych wykładają praktycy

Jedną z kwestii, na którą narzeka najwięcej studentów uniwersytetów i innych uczelni publicznych są wykładowcy. Oczywiście, nie można zarzucić im braku wiedzy. Wielu z nich, zwłaszcza doktorów i profesorów, może pochwalić się krajowymi i zagranicznymi publikacjami, udziałami w prestiżowych konferencjach, a także zaproszeniami do rządowych komisji doradczych. Niestety, takie osoby bardzo często są zbyt mocno związane ze szkolnictwem wyższym i zapominają o świecie funkcjonującym poza nim. Jeśli więc w kręgu zainteresowania pozostaje kierunek bardziej praktyczny lub ekonomiczny, lepiej zdecydować się na uczelnię prywatną. Dlaczego? Kadra dydaktyczna takich szkół zdominowana jest przez praktyków. Przykładowo Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, na której można studiować m.in. ekonomię i informatykę zatrudnia nie tylko osoby legitymujące się tytułami naukowymi, ale także posiadające doświadczenie w prowadzeniu firm doradczych, komputerowych oraz HR-owych.

Uczelnie prywatne oferują studia w systemie e-learningowym

Oprócz kadry praktyków uczelnie prywatne posiadają jeszcze jeden as w rękawie, który może zachęcić studentów do zapisywania się – studia w systemie e-learningowym. Uczelnie publiczne bardzo rzadko mogą pochwalić się takim punktem w swojej ofercie. Dlaczego warto zdecydować się na studia online? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, to oszczędność czasu i pieniędzy, bo uczyć można się w każdym miejscu i o każdej porze. Po drugie, bez problemu można pogodzić naukę z innymi obowiązkami, np. pracą. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują dyplom potwierdzający ukończenie studiów niestacjonarnych.

Na uczelniach prywatnych również można starać się o stypendium i pomoc materialną

Wielu maturzystów obawia się, że na uczelniach niepublicznych nie można ubiegać się o pomoc materialną lub stypendium. Ta opinia jak najbardziej nie jest prawdziwa. Zapisując się każdy student może, podobnie jak w szkołach publicznych, starać się o otrzymanie stypendium, zarówno rektora dla najlepszych studentów, jak i socjalne. Dodatkowo większość uczelni niepublicznych oferuje też stypendia dla niepełnosprawnych, stypendia mieszkaniowe oraz sportowe. Podobnie jest w przypadku jednorazowych zapomóg dla osób dotkniętych wypadkami losowymi lub trudną sytuacją rodzinną.

Tagi: studia