Turystyka na rowerze - turystyka rowerowa

Turystyka na rowerze
fot. pixabay.com

W dzisiejszym dynamicznym i zapracowanym świecie urlop - czas relaksu i wytchnienia od codzienności - jest czymś, za czym tęskni każda pracująca osoba. Coraz częściej zdarza się, że wybór miejsca urlopowych wojaży jest uzależniony nie tyle od ceny, ile od oferowanych atrakcji,  niezwykłości, czy pozytywnego wpływu na zdrowie. Standardowy wyjazd do rodziny na wsi, wczasy nad morzem czy odpoczynek w górach, choć nadal praktykowane, nieraz ustępują decyzji o aktywnym spędzaniu czasu.

Przykładową formą aktywnego spędzania czasu jest turystyka rowerowa. Urlop na rowerze – niejednokrotnie pod takim tytułem reklamują się kilkudniowe wyprawy, w których organizator zapewnia opiekę przewodnika, rowery, wyżywienie i noclegi, natomiast urlopowicz – dobry humor, kondycję i odrobinę silnej woli. Zalet rowerowego wyjazdu wakacyjnego jest bardzo wiele. Po pierwsze, codzienny, kilkugodzinny ruch, który nie tylko sprzyja utracie zbędnych kilogramów, ale też usprawnia krążenie krwi i dodaje energii. Bardzo ważne jest także to, że w czasie zwiększonego, długotrwałego wysiłku organizm produkuje endorfiny, potocznie nazywane hormonem szczęścia. Nasz rower jest więc dobrym powodem do uśmiechu. Po drugie, urlop na rowerze umożliwia spokojne zwiedzenie miejsc, przez które przebiega nasza trasa – jest to podstawowa przewaga roweru nad podróżami samochodem. Jadąc rowerem przez miasta czy niewielkie miejscowości, możemy z bliska zobaczyć i usłyszeć jak wygląda życie w odwiedzanym przez nas miejscu. Możemy również swobodnie zatrzymać się by przyjrzeć się napotkanym interesującym obiektom, zjawiskom, sklepom. Co więcej, rower zapewnia dużą elastyczność podróżowania. Najlepiej podróżować rowerem korzystając z odpowiednio przygotowanej infrastruktury, czyli wydzielonych ścieżek rowerowych. Zależnie od docelowego miejsca podróży turyści rowerowi mogą napotkać bardzo zróżnicowane ścieżki – różnice te dotyczą zarówno ilości, jakości, oznakowania, jak i wyposażenia ścieżek. W najlepszym wypadku ścieżki posiadają bardzo równą powierzchnię, są wyraźnie oznakowane, wyposażone w miejsca postojowe czy nawet lokale gastronomiczne przystosowane do potrzeb rowerzystów. Jeśli jednak na wybranej trasie nie ma wielu ścieżek rowerowych, podróżować można korzystając z mniej uczęszczanych ulic, ścieżek turystycznych, chodników. Powoduje to, że do wybranego przez nas miejsca można dotrzeć rowerem na wiele różnych sposobów, a wybrana trasa będzie obfitować w krajobrazy niedostępne dla turystów korzystających jedynie z autostrad.

Według niektórych osób wadami urlopu na rowerze jest konieczność dużego wysiłku oraz bardzo mała prędkość poruszania się. Odpowiedzi na to można udzielić bez wahania. Jeśli chodzi o wysiłek, to wcale nie musi być on taki obciążający. Wszystko zależy od wybranej przez trasy rowerowej, od celu podróży i czasu dziennej jazdy rowerem. Nie bez znaczenia jest również sam rower – wyposażony w biegi znacznie ułatwi jazdę nawet osobom o słabszej kondycji. Niewielka prędkość jazdy? Przecież urlop to czas by przez chwilę zwolnić, oderwać się od codziennego pędu i powoli nabierać sił do dalszych przyjemności i pracy.

Tagi: turystyka rowerowa