Trening siłowy dla kobiet

Trening siłowy dla kobiet
fot. Nikolas_jkd/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Siedzący tryb pracy, niewłaściwa dieta, godziny spędzane przed komputerem lub telewizorem sprawiają, że nie tylko zyskujemy dodatkowe kilogramy, ale przyśpieszamy także proces starzenia się. Alternatywą tego jest aktywny tryb życia. Systematyczne ćwiczenia pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Aktywność fizyczna

Do niedawna najczęściej zalecaną zasadą aktywności fizycznej była zasada  3 x 30 x 130. W praktyce oznacza to trening 3 razy w tygodniu po 30 minut z osiągnięciem i utrzymaniem tętna na poziomie 130 uderzeń na minutę. Jest to tzw. trening tlenowy, którego głównym celem jest zapobieganie chorobom krążeniowym. Oczywiście takie systematyczne ćwiczenia pomagają zachować umiarkowaną sprawność fizyczną. Ten typ treningu pozwala także utrzymać wagę, ale nie powoduje jej spadku.

Trening siłowy – jak to działa

Potocznie trening siłowy kojarzy się z treningiem mężczyzn, którzy chcą zbudować masę mięśniową i rzeźbić sylwetkę kulturysty. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.

Wraz z wiekiem spada sprawność mięśni, ich wytrzymałość i siła. Codzienne czynności wymagają coraz więcej wysiłku. Metabolizm ulega zwolnieniu, przybywa dodatkowych kilogramów. Jest coraz ciężej i ciężej. Dobrą alternatywą jest trening siłowy, który skutecznie wspomaga dietę odchudzającą, pobudza metabolizm i wzmacnia mięśnie.

Przeprowadzone badania wskazują na szereg korzyści treningu siłowego:

  • pozwala wzmacniać siłę mięśni,
  • tkanka tłuszczowa zostaje zamieniona na tkankę mięśniową,
  • przyśpiesza przemianę materii,
  • powoduje spadek wagi,
  • wzmacnia układ kostny (zapobiega osteoporozie),
  • korzystnie wpływa na pracę serca i układ krążeniowy (obniża ciśnienie).

Kobieta stosująca trening siłowy 2 razy w tygodniu w ciągu 2 miesięcy zamienia 1,5 kg tkanki tłuszczowej na 1 kg masy mięśniowej, czyli dodatkowym zyskiem jest spadek wagi ciała. Warto zwrócić przy tym uwagę, że trening siłowy nie wymaga stosowania restrykcyjnej diety. Wręcz przeciwnie, jest to dieta wysokobiałkowa, która wspomaga proces zamiany tkanki tłuszczowej w tkankę mięśniową. Zwiększenie tkanki mięśniowej ma bezpośredni wpływ na metabolizm. Nawet w stanie spoczynku mięśnie spalają od 70-100 kcal, podczas gdy tkanka tłuszczowa tylko 3 kcal. Różnica jest więc ogromna.

Prawidłowy trening siłowy

Trening siłowy dla kobiet zwany jest też treningiem obwodowym, ponieważ jego celem jest ogólna poprawa funkcjonowania organizmu, a nie kształtowanie bicepsów. Nie oznacza to jednak, że możemy przyjść na siłownię i wyciskać na sztandze do upadłego. Taki trening przyniesie więcej strat niż korzyści.

Do treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Siłownia, którą wybierzemy powinna być wyposażona w wiele różnorodnych stanowisk, które zapewnią wykonywanie 8-12 ćwiczeń na różnorodnych stacjach podczas jednego treningu.

Kolejną istotną sprawą jest ustalenie harmonogramu treningów i ćwiczeń. Najlepiej, by zrobił to trener personalny, który wyznaczy cel, czas jego osiągnięcia. To on dopasuje ćwiczenia, ich intensywność i obciążenie w zależności od indywidualnej kondycji.

Wiele siłowni oferuje również możliwość skorzystania z porad dietetyka, który opracuje dietę dostosowaną do trybu życia, wysiłku fizycznego i indywidualnego metabolizmu.

Tagi: trening siłowy siłownia trener personalny dietetyk