Trener personalny - potrzebny czy nie?

Trener personalny
fot. Daniel_Dash/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Bez względu na porę roku warto utrzymywać się w formie. Dlatego poza zwykłą aktywnością fizyczną coraz więcej osób decyduje się na ćwiczenia w siłowni i fitness clubach. Decydując się na taki trening, warto zastanowić się czy nie chcemy skorzystać z usług trenera personalnego.

Problemy z ćwiczeniami

Właściwy dobór ćwiczeń nie jest łatwy. Dotyczy to zarówno ich wyboru i właściwego wykonywania, jak i intensywności, obciążenia czy też długości trwania. W przypadku osób, które zaczynają wreszcie dbać o swoją sylwetkę lub miały dłuższą przerwę w ćwiczeniach, mogą również wystąpić kłopoty związane z brakiem pewności siebie. Po początkowej euforii, związanej z rozpoczęciem treningu, może przyjść zmęczenie i zniechęcenie.

Właśnie w tego rodzaju problemach najlepiej może doradzić profesjonalny trener personalny. Będzie on w stanie nie tylko dobrać odpowiednie ćwiczenia, ale również wskazać właściwą ich intensywności w razie potrzeby modyfikować plan treningu. Zadba też o odpowiednia motywację, zazwyczaj stosując metody oparte na nowoczesnych zasadach, zalecanych przez psychologię sportu.

Trening pod okiem trenera

Aby rozpocząć trening pod okiem trenera personalnego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dopasuje on plan treningu do naszych potrzeb i możliwości, modyfikując go w trakcie kolejnych spotkań. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu o wiele łatwiej nie tylko dostosowywać ćwiczenia do danej sytuacji, ale również urozmaicać je, przez co nie stają się monotonne i nudne.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w pracy z trenerem personalnym mamy go do swojej wyłącznej dyspozycji w trakcie wykonywanych przez nas ćwiczeń. To bardzo ważne, nie tylko dlatego, że absorbujemy uwagę trenera. Podczas treningów grupowych musi on dostosowywać program i tempo treningu do najsłabszych spośród biorących udział w kursie, którzy również muszą dać sobie radę. W przypadku indywidualnych ćwiczeń, ten problem nie występuje.

Treningi na zewnątrz

Warto pamiętać o tym, że dobry trening to nie tylko siłownia. Owszem, możemy wiele zyskać ćwicząc w klubie, pod okiem trenera. Ale warto go również zapytać o inne możliwość, np. związane z treningiem w terenie.

Treningi na zewnątrz to przede wszystkim kontakt ze świeżym powietrzem, na dodatek w obszarze ,który zazwyczaj nie jest tak monotonny. Ten sam dystans przebiegnięty na bieżni w fitness clubie da nam mniejszy efekt, niż pokonanie tej odległości w terenie.

Co prawda rzadko odbywa się biegi z trenerem na zewnątrz, ale można je zorganizować np. na bieżni, gdzie da się dokładnie liczyć czasy, w trakcie których pokonaliśmy cały dystans. W przypadku biegów terenowych trener może zadbać o wyznaczenie trasy dostosowanej do naszych możliwości .

Oczywiście trener osobisty nie jest konieczny, zwłaszcza jeżeli sami potrafimy się zdyscyplinować, bez względu na porę roku. Jeśli jednak nie najlepiej idzie nam auto motywacja, trener personalny może być dobrym katalizatorem, dzięki któremu nasze ćwiczenia rusza wreszcie pełna para, a my osiągniemy zamierzony efekt. W tej sytuacji na pewno warto zdecydować się na taką współpracę.

Tagi: siłownia trening trener personalny