Techniki masażu

Techniki masażu
fot. Hannes Eichinger, Photoxpress.com

O dobroczynnych działania masażu myślę, że nie trzeba wspominać. W związku z tym postaram się przedstawić w miarę treściwie podstawowe techniki masażu klasycznego.

Pierwszą i najważniejszą z nich jest głaskanie. Najważniejsza, bowiem każdy masaż powinno się rozpoczynać właśnie od tej techniki. Pozwala ona przede wszystkim na pozbycie się martwego naskórka, często nawet niewidocznego gołym okiem. Dodatkowo pozwala ona na usunięcie wszelkich wydzielin gruczołów ze skóry. Technika masażu zwana głaskaniem pozwala na przepchnięcie krwi znajdującej się w szczególności w górnej warstwie skóry. Efektem tego krew znacznie lepiej krąży. Ustępują zastoje i obrzęki. Głaskanie wpływa również na szybsze wchłanianie się krwiaków. Oczywistym przy tym jest, że technika ta posiada również właściwości inne niż tylko lecznicze. Odpowiedni bowiem dobór siły nacisku może zwiększać, bądź zmniejszać wrażliwość naszych receptorów. Ponadto może także służyć jako sposób na wczesne wykrycie niektórych zmian chorobowych w postaci wszelkiej maści guzków, czy stwardnień.

Kontynuując masaż powinniśmy jako drugą technikę wykorzystać rozcieranie. Jest to jednak technika znacznie się różniąca od swojej poprzedniczki. Posiada jednak wiele podobieństw. Służy bowiem również i przede wszystkim do wspomagania procesów wchłaniania się wszelkiej maści krwiaków, zrostów, czy nawet blizn. Dodatkowo jej istotną właściwością jest skuteczne wspomaganie w usuwaniu kwasu mlekowego.

Kolejną zastosowana przez nas technika powinno być ugniatanie. Pozwala ona bowiem na wypchnięcie z tkanek substancji wyzwolonych w procesie rozcierania. Technika ta polecana jest głównie w celu zwiększenia sprawności mięśni do kurczenia się. Ugniatanie powoduje dodatkowo przyrost tkanki mięśniowej. Nigdy jednak nie powinniśmy przesadzać z częstotliwością stosowania tej techniki, może bowiem przynieść nam negatywne skutki.

Opisując techniki masażu nie można nie wspomnieć o jej odłamie zwanym oklepywanie. Polega ona, jak sama nazwa wskazuje na rytmicznym uderzaniu dłonią. Istotne przy tym jest, żeby uderzenia te były krótkotrwałe i sprężyste. Dodatkowo powinny następować jedno po drugim. Dłoń natomiast skierowana być powinna zawsze poprzecznie do mięśni. W oklepywaniu chodzi bowiem o to, żeby uderzając mięśnie pobudzać je za każdym razem do skurczu. Dodatkowo należy wspomnieć, że rytmicznie kurczące się i rozkurczające mięśnie powodują wymuszony obieg krwi.

Ostatnim z wymienionych przeze mnie typów masażu będzie wibracja. Technika to posiada wyjątkowo wiele dobroczynnych efektów. Wśród nich znajdują się oczywiście takie zalety jak pobudzenie do działania obydwu typów mięśni. Zmniejszona zostaje ich patologiczne nadpobudliwość. Wspominając o tej technice masażu należy koniecznie wspomnieć o jej właściwościach wspomagających przemianę materii. Jest więc idealnym wyjściem dla osób chcących zrzucić kilka kilogramów. Wśród technik pojawić się mogą oczywiście ich wszelakie połączenia. Wymienione jednak techniki stanowią jednak w moim odczuciu trzon, z którego dopiero powstają inne.

Tagi: techniki masażu głaskanie rozcieranie ugniatanie oklepywanie wibracja