Teatr - wciąż popularny

Teatr - wciąż popularny
fot. Wounds_and_Cracks, pixabay.com

Historia teatru jest bardzo długa i miał on silny wpływ na społeczeństwo już w starożytności. Za tym idzie niezwykle silna tradycja, która ciągle jest rozwijana i wspierana. Współczesny teatr szczególnie w Polsce ma za sobą swego rodzaju kryzys i na nowo staje się popularny. Przede wszystkim nasi rodacy coraz częściej wybierają się do teatru i nadal uważają to miejsce, za synonim kultury na wyższym poziomie.

W okresie tuż po upadku PRL wartość teatru nieco się zmniejszyła a Polacy zachłysnęli się możliwościami jakie daje telewizja i kino. W związku z tym teatr musiał stopniowo pracować nad tym, by swoją pozycję odbudowywać. Wydaje się, że to się udało i obecnie sztuki teatralne znów są chętnie wybieranym dziełem sztuki. Jeśli chodzi o Polskę taki stan rzeczy występuje przede wszystkim w dużych miastach, gdzie funkcjonuje przynajmniej kilka liczących się scen. Praktycznie na każdej z nich w każdym sezonie teatralnym wystawianych jest kilka premier.

Najlepsi Polscy aktorzy mają obecnie angaż w teatrze i to prawdopodobnie jest motorem napędowym doprowadzającym do tego, że teatr jest popularny. Należy zauważyć, że wielką siłę mają w sobie obecnie zarówno sztuki współczesne jak i teatr tradycyjny opierający się na dziełach największych światowych twórców. Fakt, że teatr wciąż jest popularny będzie między innymi potwierdzony tym, że na większość spektakli trzeba obecnie kupować bilety z dużym wyprzedzeniem.

Polacy stają się narodem, który na gruncie kulturalnym jest coraz bardziej świadomy. To jest gwarancją dla teatrów, że mogą się one swobodnie rozwijać i zdobywać sobie popularność. Dobrze przygotowane sztuki teatralne są bez wątpienie nieprzecenioną wartością, do której nie umywa się film. Teatr, by mógł się skutecznie rozwijać powinien obecnie stawiać na sprawdzone formy estetyczne, jeśli uda się w nim wypracować grono dobrych osobowości na gruncie aktorskim można oczekiwać, że poszczególne sztuki będą cieszyć się dużym zainteresowaniem a w teatrze na sztukach zawsze będzie pełna sala.

Tagi: teatr