Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich
fot. pixabay.com

Szlaki gotyckich zamków mają jeden cel – przybliżyć turystom wiedzę na temat średniowiecznych zamków, które powstały z inicjatywy Krzyżaków. Wędrówka tym szlakiem to nie tylko kontakt ze wspaniałą architekturą obronną, ale i spotkanie z fascynującą historią zakonu krzyżackiego. Trasa Szlaku Zamków Gotyckich prowadzi przez tereny północnej i północno – wschodniej Polski. To obszary, które przez blisko 300 lat znajdowały się w rękach zakonników lub też pozostawały pod ich silnym wpływem. Do dnia dzisiejszego na tym obszarze zachowało się prawie sto obronnych budowli. Są to nie tylko imponujące zamki, ale również mniejsze strażnice oraz folwarki, przystosowane do pełnienia funkcji obronnych. Na terenach objętych Szlakiem Zamków Gotyckich wyznaczono dwie trasy: pomorską oraz warmińsko – mazurską.

Na trasie pomorskiej znajduje się wiele ciekawych zabytków związanych z zakonem krzyżackim, jednak wiele z nich uległo zniszczeniu. Te, które zachowały się w dobrym stanie, są obecnie wyjątkowo popularnymi atrakcjami turystycznymi. To przede wszystkim takie obiekty, jak warownia w Bytowie oraz zamek w Gniewie. Jednym z najbardziej oryginalnych zabytków na tym szlaku jest zamek w Świeciu, będący dość rzadkim przykładem fortecy wodnej. Kwidzyn przyciąga natomiast z innego względu – to nie tyle sam zamek, co cały kompleks zamkowo – katedralny. Na trasie pomorskiej największą atrakcją jest jednak zamek w Malborku – największa ze wszystkim krzyżackich twierdz w całej Europie.

Na trasie warmińsko – mazurskiej najważniejszym miejscem jest Frombork, a zwłaszcza związany z zakonem krzyżackim (a w późniejszym czasie również z Mikołajem Kopernikiem) zespół zamkowo – katedralny. Jednym z ciekawszych jest tu zamek w Lidzbarku Warmińskim. Inne ważne obiekty na trasie warmińsko – mazurskiej to Nidzica, Olsztyn, Ostróda oraz Barciany. Zamki te są z pewnością mniej znane niż te, które można zobaczyć na Pomorzu, jednak i one są budowlami wyjątkowo cennymi i chętnie odwiedzanymi przez turystów.

Dziś krzyżackie twierdze są przede wszystkim celem licznych wycieczek i warto je zwiedzić. Niektóre służą jednocześnie jako placówki muzealne, niektóre zaadaptowano na hotele. Wiele zamków dziś znanych jest z organizowanych przy nich wielkich imprez, głównie o charakterze historycznym.

Tagi: zamki twierdze