Szlak Latarni Morskich

Szlak Latarni Morskich
fot. Mike Mareen/shutterstock.com

Szlak Latarni Morskich pozwala turystom lepiej poznać dzieje i znaczenie tych oryginalnych zabytków, które na trwałe wpisały się w nadmorski krajobraz. Te cenne zabytki architektury dzisiaj są jedną z największych atrakcji turystycznych nad polskim morzem, zaś turystów chętnych do ich zwiedzenia nie brakuje. W niektórych z nich znajdują się obecnie ciekawe wystawy, zaś z każdej można podziwiać piękne panoramy.

Ciekawą latarnię można zobaczyć w Krynicy Morskiej, choć jest ona stosunkowo młoda. Zbudowano ją w 1951 roku w miejscu poprzedniej, którą zburzyli Niemcy podczas II wojny światowej. Mimo krótkiej historii nie jest ona najmłodszą latarnią nad polskim morzem. W Porcie Północnym w Gdańsku znajduje się najnowszy nabytek szlaku, który niestety nie jest udostępniony do zwiedzania. Gdańska latarnia powstała w 1984 roku. Stosunkowo młoda jest latarnia na Helu, która została zbudowana w 1942 roku.

Najsłynniejsza ze wszystkich latarni morskich na polskim wybrzeżu znajduje się na przylądku Rozewie. Tu latarnia morska działała już na początku XIX wieku. Latarnię na przylądku Rozewie wyróżnia zasięg światła – to aż 48 kilometrów, co czyni z niej prawdziwą rekordzistkę w tym zakresie. Latarnia ta ma również swego patrona, a jest nim sam Stefan Żeromski. Okolice latarni były jednym z jego ulubionych miejsc wypoczynku, zatem patronat nad zabytkiem jest jak najbardziej uzasadniony.

Z latarnianych "naj..." warto wymienić latarnię w miejscowości Czołpino. Powstała w połowie XIX wieku, a wyróżnia ją fakt, że jest najbardziej oddaloną od ludzkich siedzib latarnią na wybrzeżu. Wyjątkowym obiektem jest również latarnia w Kołobrzegu. Jej wyjątkowość polega na tym, że została wzniesiona na platformie dawnego Fortu Ujście.

Największą z polskich latarni morskich jest ta w Świnoujściu. Ma aż 65 metrów wysokości. Ciekawa latarnia z początku XX wieku znajduje się w Sopocie. Największym oryginałem na szlaku jest latarnia w Jastarni. Wyróżnia ją przede wszystkim niska wysokość, która wynosi zaledwie 13 metrów. Ciekawą architekturą wyróżnia się latarnia w Ustce. Miano najpiękniejszej ze wszystkich znajdujących się na szlaku nosi natomiast latarnia w Niechorzu.

Tagi: świnoujście rozewie