Szczegóły są ważne! Sprawdź, jak wybrać odpowiednie karnisze

Szczegóły są ważne! Sprawdź, jak wybrać odpowiednie karnisze

Aranżacja wnętrza to nie tylko wybór kolorów ścian i efektownych mebli. To także dbałość o szczegóły, takie jak wykończenie okien. Na dekorację otworów okiennych składają się zarówno firany i zasłony, jak i dopasowane stylistycznie do wnętrza karnisze. Zobacz, jakie karnisze dostępne są w sklepach i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Z czego wykonane są karnisze?

Wybierając karnisze, powinniśmy kierować się wystrojem wnętrza. Warto dopasować ten element do wyposażenia pomieszczenia pod względem stylu, materiału czy koloru. W sklepach znajdziemy kilka podstawowych rodzajów karniszy. Do najpopularniejszych należą karnisze metalowe - mogą być wykończone różnymi powłokami, dzięki czemu z łatwością znajdziemy odpowiednie do każdego wnętrza. W aranżacjach nowoczesnych dobrze wyglądać będą karnisze stalowe, do wnętrz klasycznych lepiej wybrać mosiądz lub nawet złocenie. Do zalet metalowych karniszy należy ich wytrzymałość - możemy powiesić na nich nawet bardzo ciężkie zasłony, nie ryzykując, że drążek wygnie się pod ich ciężarem i zdeformuje. Dużą popularnością cieszą się także karnisze drewniane. Są mniej wytrzymałe od swoich metalowych odpowiedników, dlatego też w przypadku ciężkich zasłon wymagać będą zamontowania dodatkowego wspornika. Drewniane karnisze pasować będą przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym (sprawdź karnisze ze strony castorama.pl). Warto zwrócić uwagę, aby nie przytłoczyły zanadto okna. Ze względu na to, że są optycznie dość masywne, lepiej nie stosować ich w przypadku małych pomieszczeń. W sklepach znajdziemy także nowoczesne karnisze linkowe. Zbudowane są ze wsporników i rozciągniętej pomiędzy nimi linki stalowej; przeznaczone są do wieszania firan i lekkich zasłonek. Dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Do nietypowych okien, zlokalizowanych w takich miejscach, w których nie można zamontować tradycyjnych karniszy, przeznaczone są karnisze uchylne.

Pojedyncze czy podwójne?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy karnisze drewniane czy metalowe, musimy zdecydować także, czy potrzebujemy pojedynczego drążka, czy też przyda nam się podwójny. Karnisze z jednym drążkiem przeznaczone są do wieszania tylko firanek lub tylko zasłonek. Jeśli zależy nam na powieszeniu obydwu rodzajów dekoracji okiennych, powinniśmy wybrać karnisze podwójne. Wsporniki tych urządzeń przeznaczone są do zamontowania dwóch drążków, na których niezależnie od siebie przesuwać można firany i zasłony.

Końcówki, wsporniki, żabki – pamiętaj o detalach!

O efekcie, jaki uzyskamy, decyduje nie tylko materiał, z którego wykonane są karnisze, ale także drobne elementy, takie jak końcówki drążków, wsporniki, żabki. Zarówno wsporniki, jak i końcówki drążków – czy to z drewna, czy z metalu – mogą mieć różnorodne kształty, od prostych, po bardzo finezyjne, stylizowane. Warto także zastanowić się nad sposobem mocowania firan i zasłon. Możemy zdecydować się na wygodne w użytkowaniu żabki albo wybrać eleganckie zasłony z wszytymi szelkami. Ciekawe zdjęcia aranżacji okien i inspiracje znajdziesz na stronie http://kobietamag.pl/wybieramy-karnisz-dopasowac-go-wystroju-pomieszczenia/.

Wygląd okna zależy nie tylko od materiału, jaki wybierzemy na firany i zasłony, ale także od właściwego doboru karniszy, na których je zamocujemy. Pamiętajmy, by nie zapominać o tych istotnych szczegółach!

Tagi: firany karnisze zasłony