Sycylia włoska wyspa uśmiechu

Sycylia włoska wyspa uśmiechu
fot. Marcin Krzyzak/Shutterstock

Sycylia jest najpowszechniej znaną wyspą włoską. Jest to najbardziej wysunięta na południe część kraju, co zapewnia wspaniałą, słoneczną pogodę przez niemal cały rok. Wyspa ta znana jest na cały świat przede wszystkim, z tego iż na niej znajduje się jeden z najgroźniejszych wulkanów, wciąż jeszcze aktywnych - Etna. Możliwość zbliżenia się i obejrzenia go z naprawdę bliskiej odległości, zachęca wielu turystów do odwiedzenia tego miejsca. Można tu zbliżyć się niemal do samego krateru i spojrzeć w przerażającą otchłań wulkanu. Etna ma wysokość 3323 metrów. Ze szczytu ujrzeć można przepiękny widok, obejmujący dużą część lądu oraz Morza Śródziemnego.

Sycylia słynie z przepięknych, piaszczystych plaż. Beztroskie leniuchowanie oraz niekończąca się zabawa to ich zalety, które od wielu lat przyciągają nań wielu urlopowiczów. Jeśli twoje wakacje mają odbyć się na plaży, włoska Sycylia jest miejscem do tego idealnym. Najbardziej znanymi i obleganymi plażami Sycylii są Taorminie i Golfo di Castellammare niedaleko Capo San Vito. Golfo di Castellammare jest wyjątkowo ładnie położoną plażą, znajduje się bowiem na obszarze rezerwatu przyrody.

Sycylia jest miejscem, które potrafi zachwycić pięknem przyrody. Udając się w jedną z tras wycieczkowych będzie można zobaczyć nieznane w Polsce gatunki roślin i zwierząt, a także spróbować swoich sił na trasach po górach skalistych. Przebywając na plaży można cieszyć się przepięknym widokiem błękitu Morza Śródziemnego oraz rozsianych po nim skalistych lub zalesionych wysepek.

Wielu uważa, że kuchnia Włoska jest najlepsza na świecie. Bez wątpienia to co zostanie nam zaserwowane przez sycylijskich szefów kuchni zaspokoi nawet najwyższe wymagania. Kuchnia tego regionu jest bardzo swoista, dla przybyszów z Polski zwykle nietypowa. Sycylia poszczycić się może jednymi z najbardziej żyznych gleb, które wydają owoce i warzywa o wyjątkowych walorach smakowych. Istotnym elementem tutejszej kuchni jest jego chłonność z innych kultur, dzięki czemu sycylijskie potrawy są niezwykle bogate w składniki i różnorodne w smaku. Typowe potrawy włoskie zostaną tu przyrządzone z dodatkiem ulubionych składników produkowanych na Sycylii, a więc z oliwkami, migdałami, sardynkami, bakłażanami i mięsem ryb.

Do znakomitych posiłków najlepiej zamówić lampkę tutejszego wina. Ta włoska wyspa posiada długoletnią tradycję w produkcji win. Próbując go w jednej z wielu sycylijskich winiarni otrzymamy niepowtarzalną możliwość zapoznania się z obyczajowością oraz gościnnością Włochów.

Sycylia jest także miejscem wyróżniającym się bogatą historią, która pozostawiła przepiękne zabytki kultury i architektury. Najcenniejszym zabytkiem tego miejsca są ruiny starożytnych, greckich świątyń i teatru. Amfiteatr w Syrakuzach wpisany został na listę UNESCO. Na Sycylii warto także zwiedzić katedrę w Monreale oraz stare miasto w Palermo.

Tagi: włochy sycylia wulkan etna golfo di castellammare amfiteatr w syrakuzach palermo