Świat gier nie dla kobiet? Obalamy ten mit!

Świat gier nie dla kobiet? Obalamy ten mit!

Stereotypy związane z płcią pojawiają się w dzisiejszym świecie na każdym kroku i… potwornie nas ograniczają. Kobieta gra w piłkę nożną? Chyba oszalała? Studiuje informatykę? Przecież to zajęcie dla facetów! I tak w kółko. Nie męczy Cię to? Czas obalić mit, że niektóre zajęcia są tylko dla facetów. Na pierwszy ogień bierzemy świat gier i udowadniamy, że konsola i pad to hobby, w którym panie odnajdują się często lepiej niż panowie!

Świat gier światem kobiet?

W internecie co chwila można natknąć się na dość seksistowskie obrazki i teksty, które rzekomo świadczą o tym, że panie na grach „się nie znają”. Dziewczyna-gracz jest według mężczyzn prawdziwym skarbem, który trudno znaleźć. Gdy jednak tematowi przyjrzeć się bliżej, okaże się, że taka wizja świata daleka jest od prawdy…

Otóż – świat gier nie należy wyłącznie do facetów, kobiety też grają. Ba! Według badań przeprowadzonych w 2014 r. przez Internet Advertising Bureau 52% odbiorców gier stanowią dzisiaj właśnie kobiety. W chwili, gdy cały świat gra nie tylko na konsoli i na komputerze, ale też na smartfonie czy tablecie, to właśnie kobiety okazują aktywniejsze na tym polu.

Czy świat gier lubi kobiety?

Stereotyp jednak pozostaje i trzyma się mocno – głównie z winy znanych producentów gier, którzy zdają się nie dostrzegać szerokiego damskiego grona swoich odbiorców. O ile bez problemu znajdziemy kobiety z padem czy smartfonem w ręku, zawzięcie wbijające kolejne levele i zbierające punkty XP, o tyle wciąż często próżno ich szukać wśród bohaterek gier. Zdecydowanie dominują tam mężczyźni, co może wynikać też z faktu, że wielkie domy producenckie do tworzenia gier zapraszają przede wszystkim panów. Ci zaś bohaterami gier czynią mężczyzn i… koło się zamyka. Niewiele pań tworzy gry – i to nie dlatego, że nie chcą tego robić. Zdominowany od zarania przez mężczyzn świat gier i ich twórców po prostu niezbyt chętnie się na nie otwiera.

I Ty możesz grać!

Naszym zdaniem nie warto przejmować się takimi szkodliwymi stereotypami. Gry to kreatywna rozrywka rozwijająca wyobraźnię i kształcąca kreatywne myślenie. Dlaczego więc miałyby być zarezerwowane jedynie dla facetów? Nie daj sobie wmówić, że nie nadajesz się do grania. Spraw sobie konsolę, przetestuj kilka gier, wybierz to, co lubisz i… zawstydź kolegów, z którymi niebawem zaczniesz wygrywać.

Z pewnością wiele wody w Wiśle jeszcze upłynie, zanim wśród najbardziej docenianych twórców gier kobiety znajdą się na równi z mężczyznami. Taką zmianę możemy jednak zapoczątkować tylko my – dziewczyny, dla których świat gier nie ma tajemnic. Grajmy więc – i zachęcajmy do tego młode pokolenie. Kobiety górą!

Tagi: gry komputerowe