Sudeckie atrakcje - Jaskinia Niedźwiedzia

Sudeckie atrakcje - Jaskinia Niedźwiedzia
By Jacek Halicki (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Masyw Śnieżnika przyciąga nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale i tych, których fascynuje piękno podziemnego świata. Znajdująca się w pobliżu wsi Kletno Jaskinia Niedźwiedzia jest prawdziwym rarytasem dla miłośników turystyki jaskiniowej. To najpiękniejsza ze wszystkich jaskiń, które można ujrzeć w Sudetach. To również jedna z najciekawszych jaskiń w całym kraju.

Jaskinię odkryto przez przypadek, podczas prowadzonych w latach 60-tych XX wieku w pobliskim kamieniołomie prac. Wkrótce w jaskini odkryto szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, na którego cześć nadano odkrytej jaskini nazwę: Jaskinia Niedźwiedzia. Pierwsza z poznanych komór nosi dziś nazwę Sala Niedźwiedzia – to właśnie w niej odkryto szczątki owego zwierzęcia. Piękno jaskini oraz cenne odkrycia sprawiły, że już w 1977 roku została ona objęta ochroną rezerwatową, zaś w 1983 roku jej fragment został udostępniony do zwiedzania. Dzięki temu w Masyw Śnieżnika zaczęli licznie przybywać turyści, rozwinęła się również wieś Kletno, będąca dziś znanym letniskiem.

Jaskinia Niedźwiedzia powstała w soczewie marmuru około 85 milionów lat temu. W tym czasie Masyw Śnieżnika dopiero zaczynał się wypiętrzać, zaś opadające z niego osady organiczne zaczynały przekształcać się w marmur. Woda, która w późniejszym okresie zaczęła rozpuszczać skały, stworzyła jedną z najpiękniejszych i najciekawszych jaskiń w Polsce.  

Zwiedzanie jaskini

Jaskinia Niedźwiedzia ma długą sieć korytarzy, które ciągnąć się na odcinku prawie 3 km. Do zwiedzania udostępniono jednak tylko fragment jaskini, zaś trasa turystyczna ma długość 360 metrów. Do zwiedzania udostępniono środkową część jaskini. Jej pozostałe fragmenty podlegają ścisłej ochronie i są dostępne tylko dla naukowców. To, co mogą zobaczyć turyści, jest jednak równie piękne i atrakcyjne.

Zanim turyści zaczną zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej, mogą zobaczyć ciekawą wystawę urządzoną w pawilonie wejściowym. Wśród eksponatów na uwagę zasługuje szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz model Masywu Śnieżnika. Całość uzupełnia ciekawy zbiór skał oraz kamieni półszlachetnych. Trasa turystyczna rozpoczyna się właśnie w pawilonie, z którego turyści wchodzą do wnętrza jaskini. Warto wiedzieć, ze otwór ów jest tym otworem, przez który do jaskini weszli jej odkrywcy. Do najciekawszych miejsc na trasie turystycznej zalicza się Sala Lwa Jaskiniowego z ciekawym stanowiskiem paleontologicznym. Kolejna sala, to Sala Niedźwiedzia Jaskiniowego. Nazwy tych komór pochodzą od zwierząt, których szczątki wydobyto właśnie w tych miejscach. Innym ciekawym miejscem wewnątrz jaskini jest tzw. Biwak. To miejsce, w którym swój obóz założyli odkrywcy jaskini. W pobliżu biwaku znajduje się kolejna ciekawa sala, zwana Salą Człowieka Pierwotnego. Inną atrakcją jest Korytarz Mis Martwicowych, które po silniejszych opadach napełniają się wodą. Pięknie prezentuje się również Korytarz Stalaktytowy. Zwisające ze stropów kalcytowe sople zachwycają turystów i sprawiają, że to właśnie ów korytarz uznawany jest za najpiękniejszy fragment jaskini. Na trasie turystycznej można dojrzeć również takie ciekawostki, jak zatopionego w kalcycie nietoperza oraz szkielet małego niedźwiadka jaskiniowego.

Tagi: sudety masyw śnieżnika jaskinia niedźwiedzia jaskinie