Stanisław Bareja i jego filmy

Każdy miłośnik filmów z czasów PRL niewątpliwie spotkał się z filmami reżyserowanymi przez Stanisława Bareję. Reżyser ten zrealizował tak wiele produkcji, iż trudno mówić o filmotece czasów PRL bez wspomnienia tego nazwiska. Warto więc wspomnieć o nim samym. Kim był? Co tworzył? Ten artykuł jest właśnie o tym.

Stanisław Bareja urodził się w 1929 roku w Warszawie. Lata młodości spędził w innym rejonie kraju – w Jeleniej Górze. Tam też w roku 1949 ukończył szkołę średnią i zdał egzamin dojrzałości. Jak na przyszłego reżysera przystało, młody Stanisław Breja rozpoczął studia na jednej z najlepszych szkół firmowych – PWSFTviT w Łodzi. Skończył je w 1954 roku, nie podszedł jednak do egzaminu końcowego. Kilka lat później nie przyjęto firm dyplomowego Stanisława Barei. Te i inne sytuacje spowodowały, że tytuł magistra sztuki uzyskał wiele lat później – w 1974 roku. Od początku Stanisław Bareja reżyserował przede wszystkim firmy komediowe. W wielu z nich pojawiał się również jako aktor – zawsze wybierając niewielkie role. Filmy Barei przesycone były absurdami PRL. Równie częstym tematem były słabości człowieka – oczywiście pokazane w przejaskrawionej, śmiesznej formie. Należy dodać – w latach PRL filmy Barei nie spotykały się z cudownym przyjęciem. Często oceniane były jako antysocjalistyczne. Dowcip, który w nich się pojawiał przez osoby oceniające siebie jako inteligencję wyższą uznawany był za banalny nieciekawy. Już w tych latach jednak Stanisław Breja zjednywał sobie grupy wiernych widzów – osób, dla których filmy Stanisława Barei stały się niemal biblią kinematografii.

Najważniejsze realizacje

Chcąc wymienić wszystkie filmy reżyserowane przez Stanisława Bareję, należałoby poświecić im osobny artykuł, dlatego skoncentruje się tylko na tych najbardziej znanych.

Alternatywy 4

Serial ukończony w roku 1983, na skutek działań cenzury po raz pierwszy wyemitowany w roku 1986, to jeden z najbardziej znanych polskich seriali. Osią serialu są losy mieszkańców nowo wybudowanego bloku przy wspomnianej w tytule serialu ulicy. Warunki życia w PRL, losy nietuzinkowych postaci, ciekawe wątki to główne zalety tego serialu. Warto dodać – serialu, który co prawda stracił na swojej aktualności, jednak jest popularny do dziś.

Miś

Film z 1981 roku, przedstawiający historię prezesa klubu sportowego Tęcza, do dziś posiada grupę wiernych fanów. Wiele zwrotów z tego filmy na trwałe weszło do języka polskiego. Obsada pełna doskonałych aktorów, świetny scenariusz, przejaskrawione i zabawne życie w PRL, wątki pełne humoru ale i intryg, to coś, co sprawia, że film chce się oglądać nawet wielokrotnie.

Niespotykanie spokojny człowiek

Historia rolnika Stanisława, który przywędrował na ziemie odzyskane. Wiele czasu poświęcił na budowę gospodarstwa rolnego, wierząc, ze jego syn przejmie je po jego śmierci. Syn jednak, zakochawszy się w dziewczynie z miasta nie zamierza tego zrobić. Stanisław postanawia zrobić wszystko, by nie dopuścić do związku. Oczywiście wszystkie wydarzenia przyprawione są szczyptą humoru charakterystycznego dla filmów Barei.

To tylko niewielki wycinek twórczości tego artysty. Warto zainteresować się całością – twórczość Stanisława Barei to coś co – w mojej ocenie – należy znać. Niezapomniane filmy sprzed lat bawią, zmuszają do refleksji i nigdy się nie nudzą. Warto się o tym przekonać.

Tagi: filmy komedie