Sposoby na migrenę – jak sobie pomóc?

Sposoby na migrenę – jak sobie pomóc?

Trudno mówić o zespole objawów zawsze towarzyszących migrenie, gdyż tę chorobę każdy pacjent przechodzi w indywidualny sposób. To samo dotyczy leczenia – to, co przyniesie ulgę jednemu choremu, u drugiego może wręcz nasilić objawy. Sprawdź, dostępne sposoby walki z objawami tej choroby.

Z migreną można walczyć na kilka sposobów. Doraźnie pomagają zwykłe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak niesteroidowe tabletki Ibuprom, Nurofen i Panadol, zawierające ibuprofen i paracetamol lub lek na migrenę Migea, skład swój opierający na kwasie tolfenamowym. Na dłuższą metę pomóc mogą domowe sposoby. W przypadku niektórych chorych nie pomagają żadne leki, a atak bólu trzeba po prostu przeczekać. W takich wypadkach najskuteczniejsza jest profilaktyka.

1. Leczenie farmakologicznie

W aptekach znajdziesz różne rozwiązania – wspomniany lek na migrenę Migea z kwasem tolfenamowym, tabletki zawierające połączenie aspiryny i wspomagającej jej kofeiny (na przykład Etopiryna), czy też leki zawierające mieszankę ibuprofenu i paracetamolu (np. Metafen).

Od niedawna bez recepty dostępny jest lek Migea, skład opierający o polecany przez neurologów w leczeniu migreny, kwas tolfenamowy. W aptekach znajdziesz wiele lekarstw przeciwbólowych bez recepty (Ibum, Ibuprom, Paracetamol, Panadol, Etopiryna, Melisana, Migea). Skład tych tabletek różni się od siebie, jednak mają one podobne działanie – blokują odczuwanie bólu, na przykład wpływając na wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za jego odczuwanie.

Przed zastosowaniem któregoś z leków, warto najpierw skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie tabletki do historii Twojej choroby. Jeśli żaden lek dostępny bez recepty nie przynosi Ci wyraźnej ulgi, również udaj się do lekarza – neurolog może polecić Ci lek dostępny na receptę.

2. Domowe sposoby

Podczas samego ataku migreny najlepiej znaleźć spokojne, zacienione pomieszczenie, w którym będziesz mógł odciąć się od wszystkich bodźców. Choroba ta wiąże się często z nadwrażliwością na hałas i światło, dlatego najlepiej będzie zaciemnić pokój lub też położyć okład na oczy. Postaraj się też w pomieszczeniu, w którym odpoczywasz, odciąć dostęp do wszelkich intensywnych zapachów, takich jak zapachy odświeżaczy, świec czy też aromat perfum, płynu do prania i płukania tkanin.

Niektórym chorym pomagają zimne, a niektórym ciepłe okłady. Ulgę może też przynieść delikatne uciskanie skroni po bolącej stronie głowy. Jesteś kawoszem? Może zdarzyć się, że mała czarna wypita w pierwszej fazie ataku pomoże uniknąć bólu. Jeśli jednak nie pijasz kawy, mocne espresso może przynieść zupełnie odwrotny skutek.

3. Profilaktyka

Profilaktyka może być jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z migreną. Jedną z bardziej popularnych metod jest prowadzenie dzienniczka choroby. Zapisuj w nim dokładnie, jakie czynniki poprzedziły wystąpienie epizodu – czy były to intensywne ćwiczenia fizyczne, a może zjedzenie cytrusów, czekolady, popicie sera pleśniowego czerwonym winem? Szukając prawidłowości, będziesz w stanie stwierdzić, co wywołało atak i dzięki temu ułatwić sobie walkę z chorobą po prostu unikając czynników, które ją wywołują.

Tagi: migrena