Schorzenia dziąseł - leczenie i zapobieganie

Schorzenia dziąseł - leczenie i zapobieganie
michaeljung, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Schorzenia dziąseł mogą być równie niebezpieczne dla naszych zębów jak próchnica. Problemy z dziąsłami mogą doprowadzić do utraty zębów. Skąd biorą się nasze problemy z dziąsłami? Odpowiedź jest prosta – problemy te są zazwyczaj skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zła dieta oraz palenie tytoniu są dodatkowym zagrożeniem dla dziąseł. Dla kobiet dodatkowym zagrożeniem są zmiany hormonalne oraz przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych.

Podstawowymi schorzeniami dziąseł są zapalenie dziąseł oraz zapalenie ozębnej. Objawem tej pierwszej dolegliwości są bolesne i łatwo krwawiące dziąsła oraz obrzęk. W przypadku zapalenia ozębnej objawy najczęściej występujące to silny ból i krwawienie, nieprzyjemny smak w ustach oraz nieprzyjemny zapach z ust. Zwiększa się również wrażliwość zębów na zimno oraz gorąco. W konsekwencji zęby stają się rozchwiane, co z czasem doprowadza do ich wypadania. Dodatkowo w przypadku zapalenia ozębnej pomiędzy zębami a dziąsłem tworzą się tzw. kieszonki, w których bardzo łatwo osiedlają się bakterie. A to właśnie te bakterie, powoli i systematycznie niszczą nasze dziąsła, prowadzą w efekcie do poważnych konsekwencji.

Główną przyczyną dolegliwości związanych z dziąsłami jest brak prawidłowej higieny jamy ustnej. W efekcie na zębach tworzy się płytka, która drażni dziąsła, a dodatkowo jest siedliskiem licznych bakterii. Taka płytka, jeśli nie zostanie w porę usunięta, przekształca się w kamień nazębny. Kamień z kolei prowadzi do pojawienia się zapalenia dziąseł, które w przypadku braku leczenia może się przemienić w bardziej niebezpieczne zapalenie ozębnej. Stan zapalny sprawia, że między zębami a dziąsłem tworzy się kieszonka. Kieszonka ta konsekwentnie się powiększa, ząb jest coraz słabiej osadzony w dziąśle, aż w końcu wypada.

Można temu oczywiście zapobiec, przede wszystkim dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej i systematyczne, kontrolne wizyty u dentysty. Ważne jest usuwanie kamienia nazębnego. Dziąsła można również wzmocnić, a to dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń lub... zwykłej szczoteczki do zębów. Warto również zastosować odpowiednią pastę do zębów, która zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego.

Uzupełnieniem leczenia stomatologicznego mogą być różne terapie alternatywne. Należy jednak pamiętać o tym, że pełnią one tylko i wyłącznie rolę pomocniczą i w żadnym wypadku nie zastąpią wizyty u dentysty. Pomóc mogą zioła, w tym zapobiegająca krwawieniom nalewka z mirry. Zalecane jest również masowanie dziąseł wyciągiem z aloesu. Zapobiegać zapaleniu dziąseł może również wypijanie każdego dnia przynajmniej dwóch filiżanek zielonej herbaty. Dla zdrowych dziąseł przydatna jest również odpowiednia dawka witaminy C. Inne pomocne preparaty to kwas foliowy oraz niacyna, wapno i cynk. Gojeniu się dziąseł sprzyja także ich masowanie specjalną maścią, która zawiera witaminę E. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić codziennego szczotkowania zębów oraz stosowania nici dentystycznej. Nawet najlepsze preparaty ziołowe nie zapewnią nam zdrowych i mocnych dziąseł w sytuacji, gdy nie będziemy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej.

Tagi: próchnica higieny jamy ustnej zapalenie dziąseł schorzenia dziąseł