Rooibos – właściwości zdrowotne

Rooibos – właściwości zdrowotne
fot. pixabay.com

Rooibos to dla jednych wyraz bardzo dobrze znany, innym natomiast całkowicie jest on obcy. Czym więc jest? Rooibos to krzew, z którego liści otrzymuje się ziołowy napar, przez niektórych nazywany czerwoną herbatą. Może i jest to herbata, jednak z tą tradycyjną i najbardziej popularną ma ona niewiele wspólnego. Przede wszystkim, napój uzyskany z liści krzewu rooibos zawiera sporo właściwości zdrowotnych, dlatego jest to tak bardzo polecany rodzaj herbaty.

Właściwie nie pomylilibyśmy się wiele mówiąc, że taka herbata, jaką uzyskuje się z rooibos jest dobra dla wszystkich i na wszystko, dlatego też bardzo często nazywana jest herbatą zdrowia. Jakie zatem właściwości zdrowotne posiada owy napój? Przede wszystkim, ważne jest to, jakie składniki posiada rooibos, a zawierają się w niej różnorodne minerały oraz antyutleniacze. Niemniej ważne jest także to, czego ta herbata jest pozbawiona – kofeiny oraz garbników (nadających herbacie gorzki posmak). Taki skład umożliwia na przykład zmniejszanie lub całkowitą eliminację bólów głowy, które doskwierają od czasu do czasu każdemu z nas, jednym częściej, innym z kolei rzadziej. Nie da się jednak ukryć, że bóle te są bardzo uciążliwe, więc warto w takich sytuacjach przygotować napar rooibos. Ponadto, herbata ta pomaga przy kłopotach z jelitami oraz żołądkiem, a wysoka zawartość fluoru w tej herbacie wzmacnia szkliwo zębów oraz pozytywnie wpływa na kości. Herbata ta sprawia, że w jamie ustnej panuje czyste środowisko, które nie jest podatne na różnego rodzaju infekcje. Bardzo istotny jest fakt, że jest to herbata, którą mogą, a nawet powinny spożywać kobiety w ciąży, gdyż napój ten może powstrzymać występujące w takim stanie mdłości. Rooibos zawiera sporo żelaza, które zapobiega anemii, czyli niedokrwistości organizmu. Z herbaty tej nie powinno się rezygnować nawet po porodzie (w przypadku kobiet w ciąży), ponieważ stymuluje ona powstawanie pokarmu, co jak wiadomo jest niezmiernie ważne, bo tylko pokarm od matki jest naturalny i w pełni bezpieczny dla dziecka.

Rooibos na poprawę nastroju

Napój ten powinny spożywać także osoby cierpiące na złe samopoczucie czy nawet depresje, gdyż w naparze rooibos zawarte są flawonoidy, które stanowią naturalne środki antydepresyjne pobudzające wydzielanie serotoniny, znanej jako hormon dobrego nastroju. Jeśli natomiast chodzi o nałogowych palaczy, to ci, którzy piją tego typu herbatę mają mniejsze szanse na zachorowanie na miażdżycę, ponieważ rooibos zapobiega jej rozwojowi.

Rooibos na odchudzanie

Powinny ją pić również osoby, które chcą zrzucić na wadze. Bez faszerowania swojego organizmu lekami i wspomagaczami można bowiem schudnąć kilka kilogramów, bo rooibos wspomaga proces odchudzania. Jeśli natomiast chodzi o bardzo podstawowe właściwości, to napar z rooibos wspomaga pracę nerek, poprawia samopoczucie, opóźnia procesy starzenia się skóry oraz wzmacnia system odpornościowy, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo na uniknięcie lub chociaż łagodne przebycie chorób i infekcji, które panują o określonych porach roku.

Tagi: rooibos