Rola wody w organiźmie - czy naprawdę potrzebujemy jej aż tak dużo

Rola wody w organiźmie
fot. Ersler Dmitry/Shutterstock

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka zależy od wielu elementów, ale jednym z najważniejszych jest woda. To właśnie dzięki niej mogą zachodzić wszelkie istotne procesy, a jej niedobory mają kolosalny wpływ nie tylko na pracę narządów wewnętrznych, ale także na nasz wygląd. Braki wody w organizmie przyczyniają się do odwodnienia, które jest groźne dla naszego zdrowia.

Woda na zdrowie

Warto sobie uzmysłowić, że woda stanowi główny składnik ludzkiego organizmu i wpływa zarówno na efektywność umysłową, ponieważ mózg składa się w 80% z wody, jak i fizyczną - mięśnie w około 75% to woda. Podstawowym zadaniem wody jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała, korzystnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto, jedynie optymalnie nawodniony organizm może skutecznie usuwać toksyny i wszelkiego typu szkodliwe substancje, a więc wspomagać procesy oczyszczania organizmu. Nienaganne działanie układu trawiennego wymaga również należytych ilości wody. Tylko wtedy procesy trawienne będą przebiegać prawidłowo, a jelita pracować bezbłędnie. Odpowiedni stan nawodnienia jest też konieczny dla właściwej pracy stawów. Należy jeszcze zaznaczyć ochronną rolę wody dla gałek ocznych, rdzenia kręgowego, mózgu czy też płodu u kobiet ciężarnych. Jak widać, nasze zdrowie wprost zależy od tego, czy dostarczymy organizmowi optymalne ilości wody.

Ile wody nam potrzeba?

Człowiek nie ma zdolności magazynowania wody, więc na bieżąco należy uzupełniać jej straty. Warto pamiętać, że procesy oddychania lub trawienia zmniejszają ilość wody w organizmie. Wodę tracimy także wskutek intensywnych ćwiczeń fizycznych, a nawet, kiedy mamy gorączkę. Wysoka temperatura powietrza również może spowodować odwodnienie, jakże niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Codzienna dieta musi więc uwzględniać zapotrzebowanie organizmu na wodę, ale konkretne ilości wody zależą od wielu czynników.
Uważa się, że dorosły człowiek powinien wypić mniej więcej 1,5 litra wody, jednak w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego, wysokich temperatur, choroby, a nawet w czasie odchudzania tej wody potrzebujemy po prostu więcej.  Co ważne, uczucie pragnienia, a więc wyraźna suchość w ustach, oznacza już stan niedoboru wody. Na pewno korzystnie nie dopuszczać do takiej sytuacji. Eksperci uważają, że lepiej sączyć wodę małymi łykami, systematycznie co kilkanaście minut niż wypić całą butelkę co dwie godziny. Jednorazowe wypicie dużych ilości wody nie spowoduje właściwego jej wchłonięcia przez ciało, które nie będzie tym samym odpowiednio nawodnione.

Pamiętajmy więc, że codzienna dieta wymaga stosownych ilości wody, aby nasze ciała funkcjonowały prawidłowo i każdy z nas mógł cieszyć się zdrowiem, miał energię i dobry nastrój.

Tagi: woda