Riwiera Francuska - Lazurowe Wybrzeże

Riwiera Francuska - Lazurowe Wybrzeże
fot. LiliGraphie/Shutterstock

Lazurowe Wybrzeże po francusku Côte d'Azur to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji (region Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe), rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii) aż po granicę włoską. Nazywane jest również jako Riwiera Francuska, którą odwiedza rocznie przeszło 10 milionów turystów. Spośród wielu miast i miasteczek tego regionu, jest kilka które zasłynęły na całym świecie, tj. Monte Carlo, Antibes, Cannes, Saint-Tropez czy Nicea będąca stolicą Lazurowego Wybrzeża. W każdym z tych miejsc można nie tylko wspaniale wypocząć, ale również spotkać wielu sławnych aktorów, muzyków, polityków czy biznesmenów. Poza tym do najważniejszych ośrodków tego regionu Francji zaliczamy: Tulon, Sainte-Maxime, Saint-Raphaël, Fréjus, Grasse, Monaco, Draguignan, Grimaud, itd. Warto zobaczyć zapierające dech w piersiach czerwone góry masywu Estérel - St-Raphael i Frejus. We wzgórza nad wybrzeżem malowniczo wkomponowane są miasteczka i wioski - Grasse (znane z produkcji perfum), Vence, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz, St-Paul de Vence i Bormes-les-Mimosas.

Powstały tu liczne hotele, szczególnie te luksusowe nastawione na bogatą klientelę. Oczywiście jest również wiele miejsc przystępnych cenowo, lecz na ogół Francja nie należy do najtańszych krajów.

Można tu podziwiać piękne i pierwotne krajobrazy nie tylko nadmorskie, ale również rzeczne w dolinie Var. Poza tym warto zwiedzić Park Narodowy Mercantour, jest to górski region oddalony tylko o kilka kilometrów od wybrzeża. Istnieją tu niezwykłe bagna, sadzawki i odnogi rzeczne. Walory tego wspaniałego krajobrazu chronią parki narodowe, takie jak Luberon czy Verdon z największym kanionem w Europie.

Ponadto przebywając na Prowansji możemy podziwiać piękne i bezkresne pola lawendy o niesamowitym zapachu. Charakterystyczne dla tego regionu są płytkie, słone jeziora oddzielone od morza wąskimi mierzejami i są one siedliskiem ptaków wodnych.

Lazurowe Wybrzeże to raj na ziemi, gdzie możemy wspaniale odpocząć, spróbować niesamowitej francuskiej kuchni, pospacerować średniowiecznymi uliczkami, zanurzyć się w lazurowej wodzie, poczuć atmosferę wielkiego świata, a także odkryć niepowtarzalne miejsca, do których będziecie chcieli wracać!

Tagi: lazurowe wybrzeże riwiera francuska monte carlo antibes cannes sainttropez nicea tulon saintemaxime monaco park narodowy mercantour verdon prowansja kuchnia francuska