Praga - Stare Miasto z żydowskim Josefovem, Nowe Miasto, Mała Strana, Hradczany i Wyszehrad

Praga - Most Karola w Pradze
fot. TTstudio/Shutterstock

Praga, choć nie jest największym miastem europejskim, pozostaje w obecnych czasach jedną z najbardziej znanych metropolii na terenie Środkowej Europy. To co ma nam do zaoferowania to przepiękne miasto, warte jest zobaczenia z bliska, a także zapoznania się choć w minimalnym stopniu z historyczną i kulturową stroną zwiedzanych zabytków. Praga jest miejscem wypełnionym budowlami barokowymi oraz renesansowymi, o nieprzeciętnych walorach architektonicznych. Pośród budowli znaleźć można wiele tradycyjnych stylów architektonicznych oraz kulturowych dawnych czasów. Zwiedzając więc praskie ulice spotkać można kościoły i pałace barokowe, gotyckie wieże, renesansowe, secesyjne oraz kubistyczne kamienice mieszczan. Nie powtarzalny klimat Pragi tworzą także przyjaźnie nastawieni w stosunku do turystów mieszkańcy miasta, nierzadko osobiście zapraszający do odwiedzenia prowadzonych przezeń kawiarni, piwiarni lub klubów.

Centrum kulturalne oraz turystyczne stanowi pięć powstałych w czasach średniowiecznych części miasta. Pozostałe dzielnice zaczęły tworzyć się dopiero w okresie dziewiętnastowiecznym. Starą część miasta tworzą: Stare Miasto z żydowskim Josefovem, Nowe Miasto, Mała Strana, Hradczany i Wyszehrad. Te pięć dzielnic, wyróżniających się ogromnymi walorami kulturalnymi, w roku 1992 zostało wyróżnionych poprzez wpisanie ich na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Obszar objęty tym wyróżnieniem wynosi aż 866 ha.

Miejsc, które warto zobaczyć będąc na turystycznej wyprawie w Pradze, jest tak wiele, iż nie sposób wymienić ich wszystkich. Do najbardziej charakterystycznych miejsc zaliczany jest Rynek Starego Miasta Praskiego. Ten słynny plac istnieje w tym miejscu już od XI wieku. Rozbudowany został w XII wieku. Przez lata powstawały tu coraz to nowe budowle, stare natomiast zostawały odnawiane. Dziś mamy tu do czynienia z niezmiernie ciekawym połączeniem wielu stylów architektonicznych. Najważniejszym zabytkiem Starego Miasta jest ratusz. Jest on na tyle duży, że zajmuje niemal całą zachodnią część placu rynkowego. Początkiem tej budowli był tzw. dom narożny, po 1338 roku rozbudowany. Drugie skrzydło ratusza dobudowano po 1360 roku. Najciekawszą częścią ratusza jest słynny zegar z ruchomymi figurami. Pierwszy zegar znajdował się w tym już w przed 1410 rokiem.

Równie warty zobaczenia jest Mały Rynek, na którym pełno jest zabytkowych kamieniczek, głównie w stylu renesansowym. Ciekawym miejscem, którego nie sposób ominąć zwiedzając Pragę, jest Staromiejska Wieża Mostowa oraz słynny Most Karola.

Tagi: praga czechy mała strana hradczany wyszehrad staromiejska wieża mostowa most karola