Praca w Paryżu

Praca w Paryżu
fot. Iakov Kalinin/shutterstock.com

Paryż budzi wiele emocji, większości kojarzy się ze stolicą mody, dobrej kuchni i wszechogarniającego romantyzmu. Warto jednak dodać, że to nie tylko atmosfera miasta przyciąga, ale także możliwość znalezienia dobrej pracy. Paryż gromadzi bowiem ponad 25% francuskich przedsiębiorstw, dlatego też znajdziecie tu najwięcej ofert pracy. Bezrobocie w tak wielkiej aglomeracji wynosi obecnie tylko 8,5%. Stolica Francji to miasto atrakcyjne dla inwestycji w sektorze usługowym, handlowym i turystycznym. Pracy tutaj nie brakuje, a stopień trudności znalezienie zależy od stanowiska o jakie mamy zamiar się starać. Obecnie najłatwiej mają osoby, które szukają zatrudnienia w następujących zawodach: hydraulik, murarz czy elektryk. Jest to tylko kilka spośród 61 zawodów z listy, której celem jest ułatwienie Polakom dostępu do tego rynku pracy. Statystyki przedstawiają, iż najwięcej Polaków obecnie pracuje w hotelarstwie, rolnictwie, budownictwie, mechanice oraz handlu. Oczywiście także specjaliści nie muszą się martwić o brak zajęcia (informatycy czy lekarze).

Gdzie szukać pracy? Najszybciej i najprościej poszukać w urzędach pracy, gdzie urzędnicy mówią najczęściej tylko po francusku, więc trzeba się przygotować na rozmowę w tym języku. Innym źródłem poszukiwań jest Internet, gdzie znaleźć można wiele ofert pracy. Kolejną metodą poszukiwań jest udanie się do agencji rekrutacyjnej, która zatrudnia pracownika a następnie wynajmuje go innym firmom. Wiąże się to automatycznie z mniejszymi zarobkami.

Najprościej znaleźć pracę spośród 61 "otwartych" zawodów, lecz gdy masz zamiar zatrudnić się w zawodzie spoza tej listy, pracodawca ma obowiązek udowodnienia, iż nie znalazł na to miejsce Francuza. Oczywiście w każdym z tych przypadków masz obowiązek uzyskania pozwolenia na pracę oraz kartę pobytu.

Należy także pomyśleć o utrzymaniu się na co dzień. Warto zauważyć, iż Paryż uplasował się na drugim miejscu w Europie pod względem najwyższej jakości życia. Oczywiście dla wyjeżdżającego Polaka życie może okazać się za drogie, dlatego też przed wyjazdem należy dokonać rachunku zysku i strat. Miasto ma do zaoferowania wiele, mianowicie np. bardzo dobrze zorganizowaną komunikację miejską, wiele kilometrów ścieżek rowerowych, piękne zabytki, urokliwe kafejki oraz restauracje z pysznymi specjałami kuchni świata.

Tagi: praca paryż francja