Praca w domu - koszty pracy w domu

Praca w domu - koszty pracy w domu
fot. Peter Bernik/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Praca w domu jest czymś, o czym współcześnie marzy wielu młodych ludzi. Brak konieczności codziennego wstawania o siódmej rano, brak szefa wtykającego we wszystko swój nos, brak sztywnych godzin pracy - to wszystko sprawia, że praca w domowym zaciszu jest przez wielu uważana jest za cel, do którego warto dążyć. Czy jednak praca w domu ma same zalety?

Nic na tym świecie nie jest tylko czarne lub tylko białe. Również i praca w domu. Podstawowy minus pracy poza biurem zasadza się na tym, że człowiek z natury jest istotą leniwą, a szczególnie dotyczy to młodego człowieka. Stąd wynika, że wielu młodych ludzi nawet gdy przejawia taką chęć, to zwyczajnie nie może pracować w domu. We współczesnym świecie rozpraszaczy takich jak Facebook, komunikatory internetowe czy serwisy informacyjne, większość osób nie jest w stanie skupić się na zadaniach, które wymagają od nich kilku godzin zachowania uwagi. W szczególności dotyczy to osób ekstrawertycznych dla których praca w nienaturalnym środowisku pozbawionym ludzi jest prawdziwą mordęgą.

Z tym odseparowywaniem się od ludzi w trakcie wykonywania pracy w domu, wiąże się kolejna jej wada. Mianowicie ludzie o naturze introwertycznej mogą (ze sporą dozą prawdopodobieństwa) pogłębić swoją aspołeczność. Jest to coś złego zarówno dla nich, jak i dla społeczeństwa. Dla nich, ponieważ w razie chęci powrotu do "normalnej" pracy, będa oni mieli trudności w komunikacji z innymi, a dla społeczeństwa dlatego, że zbyt duży odsetek takich ludzi może mieć katastrofalne konsekwencje dla gospodarki. Wyobraźmy sobie bowiem świat, w którym choćby 50% ludzi może i potrafi pracować wyłącznie poza biurem. Najpewniej spowodowałoby to wzrost pensji ludzi chcących pracować "normalnie" (skoro byłoby mniej chętnych do takich prac), a spadek pensji ludzi, którzy chcą pracować w domu. To zaś doprowadziłoby do sporego rozwarstwienia społecznego.

Kolejną wadą pracy w domu jest brak systemu nagród i kar. Oczywiście pracodawca może wskazać swojemu pracownikowi zarówno minusy, jak i plusy jego aktywności, ale na ogół robi to tylko telefonicznie lub e-mailowo. Człowiek zaś z natury jest istotą społeczną i potrzebuje dostawać sygnały bezpośrednie, a nie da się przecież ukryć, że innym sa komunikaty przekazywane w cztery oczy, podczas szczerej rozmowy, a czym innym pochwały i nagany pisemne, które często jawią się jako bezosobowe.

Ostatnią wadą pracy wykonywanej w domu jest jej ograniczoność. Chodzi o to, że tylko część prac może być wykonywana poza biurem i poza "światem zewnętrznym". Jest to chyba wada najważniejsza, gdyż trudno sobie wyobrazić, aby kiedykolwiek można było wykonywać u siebie w domu usługi hydrauliczne czy pracę szkoleniowca. Ta wada należy do samej istoty pracy w domu, co w praktyce oznacza, że nawet za kilkadziesiąt lat, gdy nasze życie będzie wyglądać inaczej niż w tej chwili, zawsze będzie istniał duży rynek dla usług zewnętrznych i dla pracy wykonywanej w "normalnym", pozadomowym świecie.

Podsumowując, nie wszystko złoto co się świeci. Praca w domu może nie być dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że dla większości ludzi plusy przeważają nad minusami i z pewnością coraz więcej osób będzie chciało swoje umiejętności pokazywać z dala od nerwowej atmosfery biura. Praca w domu ma zatem przyszłość.

Koszty pracy w domu

Praca w domu jest idealnym rozwiązaniem dla młodych mam, osób niepełnoprawnych i przedstawicieli niektórych zawodów. Generuje też pewne koszty, które trzeba wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na taką formę pracy. To prawda, że nie ponosimy kosztów związanych z dojazdami, czy zakupem skomplikowanych urządzeń, kosztów pozwoleń, itp. Koszty pracy w domu wiążą się z zwiększonymi rachunkami, które i tak płacimy, np: opłaty za prąd, internet, telefon, wodę. Warto pamiętać, że w koszty pracy w domu trzeba wliczyć naprawę lub wymianę sprzętu, zakupu ewentualnych materiałów biurowych. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć telepracownikowi narzędzia do pracy w domu, zapłacić koszty ubezpieczenia i podłączenia urządzeń. Pracownik i pracodawca mogą ustalić zasady wykorzystania sprzętu przez pracownika. W przypadku, kiedy pracownik wykonuje pracę na swoim prywatnym sprzędzie przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Jego wysokość ustala się biorąc pod uwagę normy zużycia sprzętu, cenę rynkową sprzętu, ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i cenę rynkową materiału. Koszty rachunków zależą od taryfy operatora i czasu pracy. Koszty pracy w domu można zmniejszyć wybierając najkorzystniejszą ofertę dostawy internetu. Rachunki za telefon będą niższe, jeżeli wybierzemy ofertę z największą ilością darmowych minut i najniższą ceną za rozmowy i SMS-y. Rachunki za prąd mogą być niższe jeżeli nie będziemy zostawiali komputera w stanie czuwania. Koszty pracy w domu często okazują się znacznie niższe od kosztów pracy w siedzibie pracodawcy. W wielu sytuacjach, zarówno w pracy stacjonarnej w siedzibie pracodawcy i telepracy, pracownik materialnie odpowiada za użytkowany sprzęt. Decydując się na telepracę trzeba brać pod uwagę plusy i minusy tej formy zatrudnienia. Zaletą telepracy jest możliwość łączenia pracy z wychowaniem dziecka, praca mimo choroby. możliwość swobodnego zarządzania czasem swojej pracy, satysfakcja z samodzielnego wykonania powierzonych zadań, brak konfliktów interpersonalnych.

Tagi: praca