Praca sezonowa za granicą

Praca sezonowa za granicą
fot. Samo Trebizan/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Praca sezonowa za granicą cieszy się nie słabnącą popularnością, lecz aby otrzymać dobrze płatną należy odpowiednio wcześnie zacząć jej szukać. Dlaczego? Ponieważ sezon na zbiory i inne prace sezonowe zaczyna się od maja i trwa do października. Dlatego już w styczniu należy rozpocząć poszukiwania. Pracę sezonową znaleźć można najczęściej w: rolnictwie (zbiory owoców i warzyw), gastronomii (praca w restauracjach, barach, hotelach) oraz budownictwie. Gdzie szukać ofert? Najlepiej w agencjach pracy lub portalach zajmujących się pośrednictwem pracy.

Lecz przed wyjazdem musisz wziąć pod uwagę specyfikę tej pracy, tzn. nie należy ona do grona najłatwiejszych i najciekawszych. Jeśli nie boisz się znacznego wysiłku fizycznego nic nie stoi na przeszkodzie. Ponadto zazwyczaj nie wymaga się znajomość języków obcych czy posiadania kwalifikacji. Praca przy zbiorach trwa do ok. 8 tygodni. Natomiast dziennie należy wypracować do 12 godzin. Praca sezonowa to na ogół praca na akord, więc ile zbierzesz tyle zarobisz.

O pracę sezonową najłatwiej w następujących krajach: Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Anglia, Grecja, Szwecja oraz Dania. Praca przy zbiorach to zazwyczaj zbiór: truskawek, szparagów, winogron, malin, borówek, kukurydzy, oliwek, pomidorów, cebuli oraz grochu. Natomiast w gastronomii praca sezonowa to: praca jako kelner, barman, pokojówka czy sprzątaczka.

Tagi: praca praca sezonowa praca przy zbiorach