Połóg w domu. Jak zdrowo przejść ten etap [PORADNIK]

Połóg w domu. Jak zdrowo przejść ten etap

Duma, radość, wzruszenie. Wdzięczność. Także… smutek, zmęczenie, rozdrażnienie, frustracja. Dopiero po porodzie rodzice przekonują się, jak wielki ładunek emocjonalny niosą za sobą narodziny. Nie ma co pudrować rzeczywistości – pierwsze tygodnie będą bardzo wymagające i trzeba się na to przygotować. Sprawdźcie, jak psychicznie i fizycznie poradzić sobie podczas połogu.

Powrót do siebie

Pierwsze osiem tygodni po porodzie trudno jest zaliczyć kobietom do przyjemnych. To dosłownie okres gojenia się ran. Krocza oraz macicy, w której po urodzeniu dziecka została dziura wielkości dłoni. I bez znaczenia jest, czy mama rodziła naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Fizyczne zmiany są więc mocno odczuwalne.

Jednak i pierwsze tygodnie po porodzie to także czas emocjonalnych zawirowań. Doświadczać tego będą obydwoje partnerów. W końcu wchodzić będą w zupełnie nowe role, doświadczać zupełnie nowych rzeczy. To moment, kiedy cała teoria wyuczona w trakcie ciąży będzie przekładać się na praktykę.

Problem: wahania nastroju

Nierzadko bywa, że połóg niesie za sobą obniżony nastrój i frustrację u kobiety. Dojdzie do tego zmęczenie, ponieważ noworodek wymagać będzie sporo uwagi – a wołać może o każdej porze dnia i nocy. To nierzadko udziela się również partnerowi. Dlatego tak ważne jest, by w pierwszych tygodniach po narodzinach partnerzy się mocno wspierali. Mamy muszą pamiętać o tym, że nie wszystko są w stanie zrobić same. Ojcowie z kolei muszą wiedzieć, że duszenie w sobie emocji jeszcze nikomu nie pomogło. Otwarta rozmowa i wzajemne wsparcie to klucz.

Problem: krwawienie i bolesne skurcze

Połóg to czas, w którym narządy kobiety wracają do stanu sprzed ciąży. Macica będzie się obkurczać, co będzie oznaczać krwawienie oraz wydalanie tzw. odchodów popołogowych, czyli śluzu i reszty błony. W tym czasie zatem bardzo ważna jest higiena, to sposób na przyspieszenie gojenia się ran. Z kolei ulgę w bolesnych skurczach przynieść mogą zimne okłady oraz delikatne środki przeciwbólowe. Jednak ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem.

Zadaniem partnera w tym czasie jest zaangażowanie się w opiekę nad dzieckiem oraz nad partnerką. Młoda mama ma za sobą poród, żeby rekonwalescencja przebiegła prawidłowo, powinna wypocząć. Dźwiganie wiec nie wchodzi w grę, przenoszeniem czegokolwiek powinien zająć się mężczyzna.

Partner powinien sobie także uświadomić, że procesy fizyczne zachodzące w ciele kobiety są naturalne i każda kobieta po porodzie przechodzi połóg. Obowiązkowa jest także abstynencja seksualna, dopiero po wizycie u ginekologa około 6 tygodnia połogu ginekolog będzie mógł określić, kiedy będzie można bezpiecznie wrócić do współżycia.

Tagi: połóg