Perfumy orientalne – dla kogo?

Perfumy orientalne – dla kogo?

Zapachy orientalne stanowią grupę perfum, która ma swoich wiernych zwolenników oraz przeciwników. Te wyraziste, ciepłe kompozycje przywodzą na myśl klimat Wschodu, gdzie nie brakuje w wonnych olejków, maści, kadzideł czy aromatycznych przypraw. Czym charakteryzują się perfumy orientalne i komu przypadną do gustu?

Nuty zapachowe w perfumach

W perfumach wyróżnić można nuty zapachowe głowy, serca i bazy. To właśnie od nich zależeć będzie ostateczny charakter kompozycji zapachowej. W przypadku perfum orientalnych, poszczególne nuty składają się z ekstraktów egzotycznych i ciepłych, inspirowanych wonnościami typowymi dla krajów Wschodu, np. takich jak Indie, Maroko czy Egipt.

W zapach określanych jako orientalne wyczuć można m.in. przyprawy, np. wanilię, cynamon, gałkę muszkatołową, szafran czy kminek. Typowymi woniami są też aromaty drzewne, do których należą drzewo sandałowe, cedr czy wetiwer, a także kwiatowe, które doskonale łączą się z żywicami i balsamami charakterystycznymi dla tej kategorii perfum. Nie brakuje w nich także mocnej ambry i piżma, kadzidła, agaru, skóry, nut słodkich oraz gourmand.

perfumy-orientalne-dla-kogo_2.jpg

Czym wyróżniają się perfumy orientalne?

Perfumy orientalna należą do mocnych, wyrazistych i gorących. Są ciężkie i często odurzające, choć w kategorii tej znajdziemy także zapachy nieco łagodniejsze. Tego typu zapachy uchodzą również za niezwykle zmysłowe oraz uwodzicielskie, a co więcej, przypisuje się im działanie zbliżone do afrodyzjaków. Niektóre z nich mają postać olejków lub kremów.

Perfumy orientalne są najchętniej stosowane przez osoby odważne i pewne siebie. Dotyczy to tak samo kobiet, jak mężczyzn, którzy preferują zapachy nietuzinkowe i tajemnicze. Należy jednak zauważyć, że ze względu na swój nierzadko przytłaczających charakter, mocne orientalne esencje nadają się najczęściej na wieczorne wyjścia. Na co dzień i w upalne letnie dni lepiej z nich zrezygnować.

perfumy-orientalne-dla-kogo_3.jpg

Kto produkuje perfumy orientalne?

Perfumy orientalne można znaleźć w portfolio wielu współczesnych projektantów. Hugo Boss, Calvin Klein, Cacharel, Donna Karan, Thierry Mugler, Dolce & Gabbana, Valentino to niektóre marki oferujące zapachy o egzotycznym, wschodnim charakterze. Na rynku znajdziemy także zapachy arabskie produkowane przez firmy wschodnie – należą do nich np. Al Haramain, Rasais czy Swiss Arabian.

Wśród zapachów orientalnych wyróżnić można te przeznaczone dla kobiet i te dedykowane mężczyznom. Jednak również w tej kategorii spotkamy propozycje znoszące podział na płeć, czyli określane mianem unisex. Należą do nich np. niektóre z kompozycji marki Rasasi oraz niszowe perfumy Perris Monte Carlo, których z powodzeniem mogą używać panie i panowie.

Jeśli chodzi o zapachy orientalne, warto zwrócić także uwagę na luksusowe flakony, w których są umieszczone. Jak w przypadku każdych perfum, także tutaj nasycone, ciepłe barwy szkła, charakterystyczne kształty buteleczek oraz niezwykłe, typowe dla kultury Wschodu zdobienia zapowiadają odkurzający, uwodzicielski charakter zamkniętej wewnątrz, aromatycznej esencji.

Tagi: perfumy