Oszczędzanie - popularne sposoby na poprawienie domowego budżetu

Oszczędzanie - popularne sposoby na poprawienie domowego budżetu
fot. Kaspars Grinvalds/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Prawdą jest, że każdy z nas ucieszyłby się z dodatkowej gotówki. Większość jednak szuka przypływu pieniędzy w dodatkowych obowiązkach służbowych, mniej lub bardziej losowych grach i konkursach, czy też w sprzedaży nieużywanych sprzętów. Tymczasem często lepsze rezultaty w poprawianiu komfortu własnego życia daje... uważne przyjrzenie się własnym wydatkom. Rozsądne oszczędzanie wymaga niewielkiego wysiłku, a jednocześnie pozwala znacząco podreperować stan finansów. Gdzie zatem wprowadzić cięcia w domowym budżecie?

Jedzenie

Zadowalanie się żywnością podłej jakości w imię jej niższej ceny może prędko zemścić się na zdrowiu, nie warto więc ryzykować. Tym niemniej, przemyślane zaopatrywanie własnej kuchni pozwala zaoszczędzić każdego miesiąca znaczące sumy. Kluczem jest dbanie, by jedzenia nie marnować. Przed zaplanowaniem posiłku warto zajrzeć do lodówki i stwierdzić, jakimi produktami dysponujemy, zwracając szczególną uwagę na te, których termin przydatności wkrótce minie. Należy je szybko zużyć. Warto wesprzeć się jednym z internetowych serwisów umożliwiających wyszukiwanie przepisów kulinarnych po pożądanych składnikach. Ważne jest też mądre kupowanie przecenionych produktów. W czasie obniżki w supermarkecie warto zaopatrzyć się w produkty, które się nie zepsują, takie jak mąka czy ryż. Często duża obniżka dotyczy nabiału lub mięsa, które wkrótce straci świeżość. Te warto nabyć tylko wtedy, gdy wiemy, że zjemy je w ciągu najbliższych kilku dni. W przeciwnym razie zapłaconą za nie cenę wyrzucimy de facto do kosza.  

Rachunki

Warto zwrócić uwagę na opłaty i nie pozwolić, by rosły bez potrzeby. Cieknący kran, pranie nastawiane na trzy podkoszulki i parę spodni, niezgaszone na noc światło potrafią skutecznie zawyżyć comiesięczne rachunki. Podobnie ma się sprawa z usługami banków - często są one darmowe tylko pod pewnymi warunkami, np. wykonania kilku transakcji kartą co miesiąc. Niedopilnowanie spełnienia tych warunków ściąga na nas zupełnie niepotrzebne koszty. Nieużywane rachunki bankowe warto zamykać, by nie przeoczyć jakiejś ukrytej opłaty, która mogłaby skutecznie narosnąć przez kilka lat.

Podatki

Co roku rozliczamy się z Urzędem Skarbowym, któremu oddajemy zazwyczaj określony procent naszego dochodu. Od tegoż dochodu możemy jednak odliczyć rozmaite wydatki, m. in. na leki, sprzęt rehabilitacyjny, samochód, darowizny na cele charytatywne. Warto więc przed złożeniem deklaracji podatkowej dowiedzieć się, jak najkorzystniej rozliczyć się ze Skarbówką.

Tagi: oszczędzanie