Ogrzewaj mądrze! Co zrobić, by zimą nie marznąć w mieszkaniu?

Ogrzewaj mądrze! Co zrobić, by zimą nie marznąć w mieszkaniu?

Skuteczne i tanie ogrzewanie domu lub mieszkania wymaga spełnienia kilku wymogów. Ogromny wpływ na komfort cieplny oraz koszt ogrzewania ma izolacja termiczna budynku. W przypadku bloku istotne jest to, czy ciepło nie ucieka z mieszkania na klatkę schodową lub do sąsiadów, ważny jest także dobór odpowiednich grzejników. Znaczenie ma w końcu również rodzaj ogrzewania.

Jakie ogrzewanie wybrać?

W przypadku domu jednorodzinnego możemy zdecydować, jakiego rodzaju ogrzewanie będzie dla nas najkorzystniejsze. Jeśli zaś jesteśmy właścicielami mieszkania w bloku, nie mamy na to wpływu. Dom ogrzewać możemy za pomocą kilku źródeł energii. Bardzo korzystnie pod względem zarówno ceny, jak i ekologii, wypada gaz ziemny. Nieco większym kosztem jest ogrzewanie za pomocą gazu płynnego. Znacznie droższe, a zatem polecane wyłącznie w małych budynkach, jest ogrzewanie elektryczne.

Wiele osób decyduje się na ekogroszek - jest to paliwo wygodne w użyciu, czyste, dostosowane do zautomatyzowanych pieców, znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż węgiel w tradycyjnej postaci. Spotkać się można także z piecami na olej opałowy. Poszczególne rodzaje ogrzewania mają różnią się między sobą kosztem wykonania instalacji oraz ceną paliwa. Warto pamiętać, że niekiedy zamontowanie droższej, bardziej nowoczesnej i zautomatyzowanej instalacji opłaci się, ponieważ przełoży się na przyszłe oszczędności w eksploatacji.

domifikacje-pl-ogrzewaj-madrze-3.jpg

Grzejniki – parametry techniczne mają znaczenie

Wybierając grzejniki musimy pamiętać, aby kierować się nie tylko ich wyglądem, ale także parametrami technicznymi. Duże znaczenie ma moc grzejników, której prawidłowy dobór wymaga odpowiednich obliczeń. W tym celu musimy wiedzieć, jaką wielkość ma pomieszczenie, które chcemy ogrzać. Źle dobrane, zbyt słabe grzejniki nie zapewnią nam wystarczającego komfortu termicznego i wymagać będą uzupełnienia o dodatkowe źródła ciepła.

Dobrze zaprogramuj ogrzewanie

Warto zwrócić uwagę na odpowiednie zaplanowanie pracy grzejników. Nie musimy przecież utrzymywać takiej samej temperatury przez całą dobę. Co więcej, w zbyt nagrzanym pomieszczeniu gorzej się śpi. Nie zaszkodzi również, gdy temperatura spadnie podczas naszej nieobecności. Możemy przyjrzeć się z osobna ogrzewaniu kuchni.

Zazwyczaj gotując lub piekąc, i tak podnosimy temperaturę w pomieszczeniu, być może zatem zmniejszenie ogrzewania w kuchni nie obniży komfortu, a pozwoli na drobne oszczędności (więcej sposobów jak nie pozwolić na uciekanie ciepła z mieszkania znajdziesz tutaj: http://domifikacje.pl/porady/tropiki-pod-wlasnym-dachem-trzymaj-cieplo-w-domu-przez-caly-rok/).

Odpowiednia izolacja termiczna

Duży wpływ na oszczędności ma także szczelność mieszkania. Ciepło uciekające na zewnątrz budynku lub do mieszkań sąsiadów jest częstym problemem mieszkańców bloków. Decydując się na budowę domu, nie powinniśmy oszczędzać na materiałach budowlanych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ciepłym, dobrze wyizolowanym wnętrzem.

domifikacje-pl-ogrzewaj-madrze-2.jpg

Co zrobić, jeśli ciepło ucieka z mieszkania?

Jeśli jednak ciepło ucieka z mieszkania, warto rozważyć remont. Nieszczelne okna najlepiej wymienić, jeżeli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, posłużyć się możemy różnego rodzaju piankami i taśmami izolacyjnymi. Jeśli ciepło ucieka przez sufit, możemy wykorzystać sprytny sposób, jakim jest zamontowanie sufitu podwieszanego.

Zimowe miesiące to ciężka próba dla domowej instalacji grzewczej. Warto pamiętać o prawidłowej izolacji budynku i doborze odpowiedniego systemu ogrzewania, aby móc cieszyć się ciepłem i oszczędnościami jednocześnie.

Tagi: ogrzewanie