Mydło naturalne ekologiczny i delikatny środek myjący

Mydło naturalne
fot. Aleksandr Ugorenkov, Photoxpress.com

Środki myjące, szeroko pojęte detergenty są to substancje chemiczne mające na celu usuwanie różnego rodzaju nieczystości. Generalnie i w skrócie polega to na tym, że detergent zmniejszając napięcie powierzchniowe wody ułatwia zwilżenie hydrofobowych zanieczyszczeń i odrywanie ich od czyszczonych powierzchni. Takie zanieczyszczenia ulegają emulgowaniu i wraz z wodą tworzą emulsje co zapobiega ponownemu przywieraniu brudu. Do tej grupy związków zaliczamy również mydła. Nie bez kozery użyta została liczba mnoga, ponieważ mydeł jest bardzo wiele rodzajów. Nie wszystkie mydła są przeznaczone do powszechnego stosowania w celach higienicznych.

W kosmetyce i lecznictwie stosuje się trzy rodzaje mydła:

  • Mydła przetłuszczone: wytwarzane przy użyciu większej ilości tłuszczu, co sprawia, że w jego strukturze znajdują się nieprzereagowane cząsteczki tłuszczu ( cząsteczki, które nie uległy zmydleniu). Poza tym, że usuwają zanieczyszczenia dodatkowo natłuszczają skórę.
  • Mydła zasadowe: wytwarzane przy użyciu większej ilości wodorotlenków, zawierają niezmydlone cząsteczki wodorotlenków co sprawia, że wodny roztwór takiego mydła jest alkaliczny. Podczas stosowania rozpuszcza naskórek.
  • Mydła obojętne: nie zawierają niezmydlonych cząsteczek , nie mają właściwości drażniących.

W sklepach i drogeriach możemy się natknąć na setki produktów pod nazwą mydło o różnych składach, formach i zapachach. W związku z tym, który produkt wybrać, który z nich będzie najlepszy i najbezpieczniejszy dla naszej skóry?

Po wnikliwej analizie składu wielu mydeł można dojść do smutnego wniosku, że bardzo ciężko jest znaleźć dobre mydło w zwykłej drogerii, czy sklepie osiedlowym. Standardowe mydła drogeryjne rozpowszechnione na rynku są typowymi mydłami sodowymi (są solami wyższych, najczęściej nasyconych kwasów tłuszczowych i ługu sodowego), które z racji tego, że nie dojrzewają wymagają dodawania różnego rodzaju substancji chemicznych, które poprawiają konsystencje i właściwości mydła. Są to produkty , których wodne roztwory mają mniej lub bardziej zasadowy odczyn. Zwiększają naturalne pH skóry, które powinno wynosić 5,5 zaburzając tym samym równowagę lipidową skóry i nadwyrężając jej naturalna florę bakteryjną. Wśród takich produktów nie znajdziemy mydła przetłuszczonego. Dodawane do mydeł drogeryjnych "ulepszacze" mogą wywoływać reakcje alergiczne i stany zapalne skóry.

Ostatnimi czasy w wielu dziedzinach życia można zaobserwować swoisty ukłon w stronę najprostszych rozwiązań. Tym samym nurtem powinniśmy kierować się wybierając zarówno środki myjący jak i pielęgnacyjne. Najlepszym, najbardziej bezpiecznym i zdrowym dla naszej skóry środkiem myjącym jest to najprostsze, tradycyjne mydło naturalne (zwane mydłem marsylskim). Często jest wyrabiane ręcznie z olejów roślinnych i ługu sodowego. Mydło naturalne bezpośrednio po jego przygotowaniu nie przybiera ostatecznej formy, zarówno jego konsystencja jak i właściwości ulegają zmianie podczas procesu dojrzewania (inaczej leżakowania). W miarę upływu czasu mydło odpowiednio twardnieje, a jego pH obniża swoją wartość zbliżając się do naturalnego pH skóry. Jest to proces dosyć czasochłonny i trwa nawet kilka miesięcy (w zasadzie im dłużej trwa leżakowanie tym mydło staje się lepsze). Dzięki leżakowaniu do naturalnego mydła nie trzeba dodawać żadnych "ulepszaczy". Warto też wspomnieć, że mydła marsylskie zawierają sporą ilość gliceryny (w wyniku procesu zmydlania wyższych kwasów tłuszczowych ługiem sodowym powstaje mydło i gliceryna). Jest to składnik mile widziany w kosmetykach ponieważ świetnie nawilża i nie powoduje podrażnień. Naturalne mydło jest mydłem przetłuszczonym , dzięki czemu ma silne właściwości pielęgnacyjne i łagodzące.

Dermatolodzy są zwolennikami mydeł naturalnych, są one zalecane w przypadku niektórych stanów chorobowych skóry. Co ciekawe nawet ginekolodzy polecają ten produkt jako środek do higieny intymnej z racji przyjaznego pH, braku substancji drażniących i obecności gliceryny, która pomaga zwalczyć infekcje spowodowane np. przez drożdżaki. Mydło naturalne można znaleźć w aptece albo w sklepie z ekologicznymi kosmetykami. Przy odrobinie zacięcia można takie mydełko przygotować sobie samodzielnie w domu. Warto pamiętać aby takowe mydło dobrze przechowywać, a mianowicie po kąpieli osuszać i odkładać, najlepiej do drewnianej mydelniczki.

Tagi: mydło naturalne